Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada Dialogu Społecznego nie uzgodniła wysokości minimalnego wynagrodzenia na rok przyszły

Rada Dialogu Społecznego nie uzgodniła wysokości minimalnego wynagrodzenia na rok przyszły fotolia.pl

14 lipca 2016 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego, które prowadził Piotr Duda, Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego nie doszło do uzgodnienia wysokości minimalnego wynagrodzenia na rok przyszły. W związku z powyższym, zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, decyzję w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Terminem granicznym wydania rozporządzenia jest 15 września br.

Stronę rządową reprezentowała Elżbieta Rafalską - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Wiceprzewodniczącą Rady Dialogu Społecznego, Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej, Krzysztof Tchórzewski - Minister Energii, Konstanty Radziwiłł - Ministra Zdrowia, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury i Budownictwa, Hanna Majszczyk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Paweł Chorąży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Zgodnie z programem spotkania przyjęto uchwały strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego:

  • Uchwała Nr 14 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie zmian systemowych w Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  • Uchwała Nr 15 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie poselskiego projektu ustawy o Inspekcji Żywności.
  • Uchwała Nr 16 wniosek strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie powołania zespołu dla prowadzenia branżowego dialogu do spraw transportu lotniczego i obsługi lotniskowej.

Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnosząc się do Uchwały Nr 14 strony społecznej poinformowała, że podczas konsultacji międzyresortowych projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, resort pracy zgłosił uwagę odnośnie wprowadzenia stałego mechanizmu finansowania staży lekarzy i pielęgniarek z Funduszu Pracy, która została uwzględniona przez Ministerstwo Zdrowia i zapis został usunięty w projektu ustawy.

Henryk Nakonieczny - Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych przedstawił informację z prac zespołu w sprawie:

  • założeń projektu budżetu państwa na rok 2017,
  • propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2017,
  • propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę za rok 2017.

Minister E. Rafalska zabierając głos w dyskusji poinformowała, że Rada Ministrów podjęła decyzję, która podniosła kwotę minimalnego wynagrodzenia do wysokości 2000 zł. powodując jej wzrost o 8,1%.  Podkreśliła, że skutki podwyższenia płacy minimalnej dla budżetu to 240 mln, jednak celem i zadaniem podniesienia płacy minimalnej było doprowadzenie do takiego poziomu wynagradzania, które powodowałoby poprawę sytuacji dochodowej osób najniżej, do tej pory wynagradzanych.

W dalszej części spotkania Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska przedstawiła prezentację na temat: „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana" - kierunki zmian w systemie edukacji. Poinformowała, że celem zmian w edukacji zawodowej jest stopniowe wprowadzenie dualnego systemu kształcenia i włączanie pracodawców w proces kształcenia i egzaminowania. W obecnej strukturze gospodarczej kraju, konieczne jest wprowadzenie modelu kształcenia, w którym ważną rolę spełniają dobrze wyposażone centra kształcenia praktycznego (CKP) ze ścisłą współpracą z pracodawcami lub warsztaty szkolne. Podkreśliła, że zmianie musi ulec także struktura kształcenia zawodowego. Będzie ona polegała na utworzeniu dwustopniowej szkoły branżowej. Resort edukacji w ramach zmian dotyczących kształcenia zawodowego proponuje utworzenie specjalnego Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej (FREZ).

Minister Edukacji przedstawiła także podsumowanie ogólnopolskiej debaty o edukacji. Reforma będzie dotyczyć podręczników, zasad funkcjonowania systemu edukacji, podstaw programowych i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Zwróciła uwagę na problem związany z zatrudnieniem nauczycieli w kontekście niżu demograficznego. Podkreśliła, że rząd robi wszystko, by ograniczyć zwolnienia nauczycieli. Następnie odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców.

Na zakończenie spotkania Przewodniczący Rady Piotr Duda poinformował, o konieczności  przeprowadzenia pilnej nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego w części dotyczącej Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

Źródło: dialog.gov.pl

Czw., 21 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun