Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Staż pracy w pomocy społecznej

Staż pracy w pomocy społecznej fotolia.pl

Pod pojęciem „staż pracy w pomocy społecznej” należy rozumieć okres zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, których katalog zawarto w art. 6 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej oraz pracę w organizacjach pozarządowych działających w obszarze pomocy społecznej.

Znaczenia nie powinna mieć tu podstawa nawiązania stosunku pracy. Zasadne wydaje się rozciągnięcie tego wymogu także na inne podstawy świadczenia pracy, w szczególności umowy cywilnoprawne oraz prowadzenie działalności gospodarczej.

Do ustalenia znaczenia terminu „świadczenie pracy w pomocy społecznej” istotne okazuje się wyjaśnienie przez ustawodawcę w art. 6 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej znaczenia pojęcia „jednostki organizacyjnej pomocy społecznej”. Ustawodawca wskazał, że do jednostek tych zalicza się regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej, dom pomocy społecznej, placówkę specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej. Świadczenie pracy w pomocy społecznej występuje w przypadku osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Pojęcie stażu pracy w pomocy społecznej nie obejmuje natomiast wykonywania zadań z zakresu pomocy społecznej powierzone przez ustawodawcę osobie pełniącej określone funkcje. Należy bowiem odróżnić świadczenie pracy w pomocy społecznej od wykonywania zadań z zakresu pomocy społecznej. Zdaniem Sądu świadczenie pracy w pomocy społecznej nie jest tożsame z wykonywaniem określonych zadań związanych z zapewnieniem realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej przez podmioty nie zaliczane przez ustawodawcę do jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. W orzecznictwie sądowym podkreśla się np. że osoba pełniąca funkcję burmistrza wykonuje zadania gminy określone przepisami prawa również z zakresu polityki społecznej jednak nie świadczy pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 listopada 2009r., sygn. akt IV SA/Wr 428/09).

Powyższe rozważania przeprowadził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie w wyroku z dnia 28 kwietnia 2016 roku, sygn. II SA/Go 206/16 (wyrok ten już był przywoływany na naszych łamach, ale w zakresie dopuszczalności wnoszenia do sądu administracyjnego skargi na zalecenia pokontrolne).

Niedz., 29 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski