Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ciekawostka. Podopiecznym DPS-u w Sopocie pomaga robot - foka "Paro"!

Ciekawostka. Podopiecznym DPS-u w Sopocie pomaga robot - foka fotolia.pl

Dom Pomocy Społecznej w Sopocie jest pierwszym i zarazem jedynym, jak do tej pory ośrodkiem w Polsce, który wykorzystuje do terapii pacjentów (głównie chorych na alzheimera) - japońskiego robota.

Sopocka foczka Paro wyposażona jest w 340 czujników dotyku, dwie kamery i sześć mikrofonów, dzięki czemu wchodzi w interakcję z człowiekiem. Wydaje odgłosy takie same, jak prawdziwe ssaki. Zastępuje zwierzę domowe w miejscach, gdzie tego prawdziwego nie można trzymać, lub gdy nie ma na to odpowiednich warunków.
 
Badania potwierdziły, że Paro redukuje stres, zwiększa motywację, pomaga w nawiązaniu więzi pomiędzy pacjentami a ich opiekunami oraz pomiędzy samymi pacjentami. Zauważono, że starsze osoby, którym pod opiekę oddano Paro, mają więcej energii oraz rzadziej popadają w marazm. Paro jest również najbardziej terapeutycznym robotem według księgi rekordów Guinnessa.

Robot powstał z inicjatywy rządowego instytutu badawczego w Ibaraki, a jego twórcą jest Takanori Shibate. Po raz pierwszy został zaprezentowany w 1993 r., lecz dopiero w 2004 roku trafił do oficjalnej sprzedaży. Stosowany jest przede wszystkim w domach opieki dla osób starszych w Japonii oraz m.in. w Szwecji, Dani, Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Podopieczni sopockiego DPS-u są zachwyceni robotem.

Źródło: dpssopot.pl oraz rynekseniora.pl

Czw., 21 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa