Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Chronić dane dzieci przysposobionych

Chronić dane dzieci przysposobionych fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka stanął na stanowisku, że wymóg dołączenia do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, w razie jego przysposobienia, odpisu prawomocnego postanowienia sądu orzekającego przysposobienie, może naruszać ochronę danych osobowych.

- Przedłożenie postanowienia sądu o przysposobienie ujawniającego poprzednie dane osobowe dziecka, w tym jego rodziców biologicznych, wydaje się zbędne – pisze Marek Michalak w wystąpieniu generalnym do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Do Rzecznika z prośbą o interwencję zgłaszają się rodzice, którzy wskazują, że konieczność ujawnienia przed organem postanowienia o przysposobieniu w toku postępowania o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, jest krzywdzące zarówno dla nich, jak i przysposobionego. Piszą, że poprzednia tożsamość zostaje ujawniona wbrew woli nowych rodziców oraz stanowi zaprzeczenie tajności procesu o przysposobienie. Ci którzy próbują „zaczernić” poprzednie dane osobowe dziecka muszą liczyć się z odrzuceniem wniosku.

- W przypadku przysposobienia mamy z do czynienia z zasadą tajności postępowania o przysposobienie małoletniego. Tajemnica adopcji co do zasady ma gwarantować, że nikt postronny nie uzyska informacji na temat przysposobionego – przypomina RPD.

Marek Michalak uważa, że o ile dla realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej niezbędne jest rzetelne zbadanie sytuacji życiowej osób występujących o przyznanie świadczenia pomocy społecznej, tym nie mniej podkreślić należy, że w sytuacji ubiegania się przez rodziców adopcyjnych o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, nie jest adekwatne formułowanie wymogu przedstawienia orzeczenia sądu rodzinnego stwierdzającego przysposobienie, zawierające poprzednie dane osobowe dziecka, w sytuacji gdy można poprzestać na złożeniu aktu urodzenia dziecka.

Rzecznik zwrócił się do szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej o dokonanie analizy przedstawionej problematyki oraz zajęcie stanowiska w sprawie.

Źródło: brpd.gov.pl

Pt., 22 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun