Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie dla dyskryminacji. Starosta pyta o pieniądze dla pielęgniarek w dpsach

Nie dla dyskryminacji. Starosta pyta o pieniądze dla pielęgniarek w dpsach fotolia.pl

Rząd powinien rozważyć możliwość wprowadzenia zmian legislacyjnych, które pozwoliłyby na jednakowy sposób finansowania wynagrodzeń i równe traktowanie pielęgniarek w dpsach i osób zatrudnionych w służbie zdrowia.\

Taki wniosek płynie z pisma Dariusza Kołodziejczyka, starosty świdnickiego z 15 stycznia br. skierowanego do szefowej resortu pracy.

Sytuacja pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej jest bardzo trudna. Są one zatrudniane na podstawie umów o pracę na warunkach i zasadach dotyczących pracowników samorządowych. Tymczasem na rzecz pensjonariuszy wykonują one takie same świadczenia co ich koleżanki zatrudniane w zakładach opieki zdrowotnej.

Do tego, „biały personel” zatrudniany w domach pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie musi jeszcze wykazywać się szczególną empatią, ponadprzeciętną cierpliwością i umiejętnością wsłuchiwania się w potrzeby wyjątkowych osób. Jak podkreśla przy tym starosta, pielęgniarki wykonujące zawód w dpsach wysłuchują swoich pacjentów i skutecznie wychodzą naprzeciw ich potrzebom, co wymaga dużego profesjonalizmu.

- Mieszkańcy domów pomocy społecznej to osoby podlegające ubezpieczeniu w ramach NFZ, dlatego też osoby tam zatrudnione „w obliczu kolejnej podwyżki, która ich nie objęła” czują, że są „pielęgniarkami drugiej kategorii”- zauważa Dariusz Kołodziejczyk. Dps nie jest tylko placówką opiekuńczą, ale i medyczną. – Osoby wykonujące pracę pielęgniarki, pielęgniarza w domach pomocy społecznej czują się pomijane i dyskryminowane w systemie płacowych polskich pielęgniarek – czytamy w liście. Starosta podaje w nim także, że w samym tylko powiecie świdnickim w dpsach zatrudnionych jest 12 pielęgniarek. W skali kraju jest to grupa licząca ok. 5800 osób. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie wraz z dodatkami wynosi od 2400 do 2900 zł brutto.

Nadzieją na poprawę sytuacji w 2016 r. był założony w ustawie budżetowej wzrost średnio o 3% w dotacji z budżetu państwa dla dpsów w poszczególnych województwach. Taka informacja podawana była przez byłą już wiceminister pracy Elżbietę Seredyn w piśmie z 28 października 2015 r.

Starosta apeluje zatem o podjęcie stosownych działań mających na celu poprawę sytuacji pielęgniarek zatrudnionych w dpsach.

Problem wynagrodzeń pielęgniarek wykonujących zawód w domach pomocy społecznej był już wielokrotnie opisywany na łamach Dziennika Warto Wiedzieć, w tym był także przedmiotem stanowiska podjętego przez zarząd Związku Powiatów Polskich. Można o tym przeczytać w artykułach:

Czw., 28 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska