Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Resort pracy o podwyżkach dla pielęgniarek w dps-ach

Resort pracy o podwyżkach dla pielęgniarek w dps-ach fotolia.pl

Podmiot leczniczy może w ramach swojej struktury organizacyjnej wydzielić jednostkę świadczącą usługi zdrowotne na terenie domu pomocy społecznej.

Tak wynika z pisma Krystyny Wyrwickiej, dyrektora Departamentu Pomocy Społecznej i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 11 grudnia 2015 r. będącego odpowiedzią na stanowisko Związku Powiatów Polskich dotyczące podwyżek wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej (dps). Stanowisko opisywaliśmy TUTAJ.

Dyrektor Wyrwicka w swoim liście wyjaśnia, że pismo resortu pracy z 29 października 2015 r. było jedynie prośbą skierowaną do wszystkich starostów dotyczącą rozważenia możliwości dokonania zmian w obszarze polityki płacowej dla wszystkich pracowników tych jednostek. – Zatem nie ma mowy o próbie przerzucenia na jednostki samorządu terytorialnego całkowitej odpowiedzialności za dokonanie podwyżek wynagrodzeń pielęgniarek na zasadach analogicznych, jakie mają miejsce w odniesieniu do pielęgniarek zatrudnionych w podmiotach leczniczych – tłumaczy Krystyna Wyrwicka.

Jednocześnie dyrektor Wyrwicka zapewnia, że problem niskich dotacji dla dps, a więc i niższych wynagrodzeń pracowników dps, nie tylko pielęgniarek jest przedmiotem licznych rozważań i badań resortu. I jak wynika ze szczegółowej analizy Ministerstwa, przekazywane dotychczas środki w ramach dotacji celowej z budżetu państwa nie pokrywają rzeczywistych kosztów utrzymania mieszkańców. – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, analogicznie jak w latach ubiegłych, nadal będzie podejmowało działania w szczególności w zakresie uregulowań prawnych mających na celu poprawę sytuacji finansowej dps, dzięki czemu samorządy będą miały większe możliwości m.in. na podwyższenie wynagrodzeń pracowników tych jednostek – czytamy w piśmie dyrektor Wyrwickiej skierowanym do prezesa ZPP.

Krystyna Wyrwicka przypomina też, że prowadzenie i zapewnienie miejsc w dpsach należy do zadań własnych gminy. Natomiast prowadzenie i rozwój infrastruktury dps o zasięgu ponadgminnym lezy w gestii zadań własnych powiatu. Ponadto samorząd województwa może zaś prowadzić regionalne jednostki organizacyjne pomocy społecznej. Oznacza to, że zarówno pielęgniarki, jak i inni pracownicy dps prowadzonych przez samorządy lokalne są zatrudniani i wynagradzani ze środków pochodzących z budżetów tych samorządów. Jest to zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przy czym, jak wyjaśnia dyrektor akt ten określa jedynie minimalne miesięczne poziomy wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk pracowników samorządowych, podobnie jak i minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania pracy na tych stanowiskach. Dzięki widełkom zaszeregowania i możliwości tworzenia funduszu premii i funduszu nagród samorząd może elastycznie tworzyć zakładową politykę płacową – uwzględniając specyfikę pracowników i swoje możliwości finansowe.

Co istotne, przedstawicielka resortu pracy podpowiada, że podmiot leczniczy może w ramach swojej struktury organizacyjnej wydzielić jednostkę świadczącą usługi zdrowotne np. na terenie domu pomocy społecznej. Możliwość taka wynika z ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2015 r. – Niestety w praktyce takie działania nie są podejmowane przez podmioty lecznicze, mimo że wzrosły środki przeznaczane na świadczenia opieki zdrowotnej dostępne w dps. Gdyby ta możliwość była wykorzystywana, co byłoby korzystne zarówno dla mieszkańców dps, jak i dla pracowników wykonujących działalność leczniczą w ramach środków narodowego Funduszu Zdrowia, to samorządy prowadzące dps miałyby większe możliwości urealnienia wynagrodzeń pozostałych pracowników – wynika z listu.

Sob., 9 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska