Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kiedy bezrobotny traci status?

Kiedy bezrobotny traci status? fotolia.pl
Niewywiązanie się przez bezrobotnego z obowiązku, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy  powoduje pozbawienie go tego statusu, ale sankcja następuje dopiero po upływie wskazanego w tym przepisie 14-dniowego terminu- orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
 
W myśl art. 33 ust. 4 pkt 4a ustawy, starosta pozbawia statusu bezrobotnego osobę, która nie stawiła się w powiatowym urzędzie pracy w terminie, o którym mowa w art. 73 ust. 2a. Zgodnie z tym ostatnim przepisem, osoba bezrobotna traci status bezrobotnego, gdy nie powiadomi o zmianie miejsca zamieszkania urzędu pracy, w którym jest zarejestrowana oraz nie stawi się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla nowego miejsca zamieszkania w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania. Należy wskazać, że osoba bezrobotna, która zmieniła miejsce zameldowania, co skutkuje również zmianą właściwości miejscowej powiatowego urzędu pracy, chcąc zachować przyznany jej status bezrobotnego, musi dokonać w zakreślonym terminie czynności, o których mowa w art. 73 ust. 2a ustawy. Ma ona 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania na powiadomienie o tym fakcie urzędu pracy, w którym jest zarejestrowana oraz na stawienie się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla nowego miejsca zamieszkania.
 
Mając jednak na uwadze, że niestawiennictwo w terminie 14 dni w nowym urzędzie pracy nie spowodowało, że przestała ona spełniać warunki osoby bezrobotnej, co przyznaje także sam autor skargi kasacyjnej, to tym samym pozbawienie jej statusu bezrobotnego na podstawie art. 33 ust. 4 pkt 4a ustawy przed upływem tego terminu, w którym skarżąca jako osoba bezrobotna korzystała jeszcze z pełni uprawnień związanych z tym statusem jest nieprawidłowe. Z tych przyczyn utrata statusu osoby bezrobotnej nie może nastąpić wcześniej niż po upływie ustawowego 14-dniowego terminu od dnia zmiany miejsca zameldowania, który przysługuje na powiadomienie dotychczasowego urzędu pracy o zmianie miejsca zamieszkania oraz stawienie się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla nowego miejsca zamieszkania. Niewywiązanie się przez bezrobotnego z obowiązku, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy powoduje pozbawienie go tego statusu, ale sankcja ta następuje dopiero po upływie terminu wskazanego w tym przepisie.
 
I OSK 653/14 - Wyrok NSA
 
Źródło: CBOSA
Niedz., 10 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk