Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Łódzkie powiaty chcą większego wsparcia unijnego na zadania inwestycyjne

Łódzkie powiaty chcą większego wsparcia unijnego na zadania inwestycyjne fotolia.pl

Piecza zastępcza, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu m.in. poprzez tworzenie zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej powinny w szerszym zakresie być finansowane ze środków unijnych.

Problemu tego dotyka stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego z 11 grudnia 2015 r. podjęte w Radomsku. Starostwie przypominają w nim, że ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nałożyła na samorządy powiatowe zadania dotyczące rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa VII infrastruktura dla usług społecznych, finansowane będą inwestycje dotyczące mieszkalnictwa socjalnego i chronionego, w tym wspomaganego i treningowego w oparciu o istniejącą infrastrukturę, w powiazaniu z procesem aktywizacji zawodowej mające na celu usamodzielnienie ekonomiczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jednocześnie Konwent zauważa, że w SZOOP RPO województwa łódzkiego na lata 2014-2020 Priorytet VII (projekt) istnieje zapis o priorytetowym wsparciu projektów służących de-instytucjonalizacji usług. A to dlatego, że zawarte w SZOOP (VII) zapisy pozwalają jedynie na dofinansowanie projektów dla już istniejących podmiotów integracji społecznej. Co w ocenie starostów powinno ulec zmianie.

SZOOP dla projektu IX zakłada natomiast możliwość składania projektów na tworzenie zakładów aktywizacji zawodowej. Jednakże w ramach tego projektu istnieje poważne rozgraniczenie w postaci cross-financingu do 10 % wartości projektu. To zaś w przypadku konieczności dokonania przewidzianych prawem prac adaptacyjnych budynków, w których miałyby być tworzone takie instytucje w praktyce uniemożliwia ich powstawanie. Tymczasem, jak podaje Konwent, w wielu powiatach województwa łódzkiego nie ma zakładów aktywizacji zawodowej. Ogranicza to znacznie możliwość podjęcia zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne w trudnej sytuacji zawodowej.

- W opinii Konwentu wszystkie instytucje, zarówno te działające na poziomie krajowym, jak i regionalnym, powinny preferować takie rozwiązania, które pozwolą jst na pozyskiwanie jak największej ilości środków finansowych, w tym z Unii Europejskiej, na prawidłową realizację powierzonych im zadań – czytamy w stanowisku.

Sob., 9 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska