Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Forma złożenia oświadczenia woli o zobowiązaniu się do realizacji programu usamodzielniania

Forma złożenia oświadczenia woli o zobowiązaniu się do realizacji programu usamodzielniania fotolia.pl

Zgodnie z art. 88 ust. 1 u.p.s. osoba pełnoletnia opuszczająca dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobowąopiekęi młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zwana dalej "osobąusamodzielnianą", zostaje objęta pomocąmającąna celu jej życiowe usamodzielnienie i integracjęze środowiskiem przez pracęsocjalną.

Osoba usamodzielniana objęta jest dodatkowo pomocąw sprawach wymienionych w pkt 1-5 cytowanego przepisu; przysługuje jej m.in. pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki (pkt 2). Art. 88 ust. 6 u.p.s. uzależnia z kolei przyznanie przedmiotowej pomocy od zobowiązania sięosoby usamodzielnianej do realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia, opracowanego wspólnie z opiekunem usamodzielnienia, zatwierdzonego przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie. Zgodnie z art. 145 ust. 1 u.r.p. program powinien określaćw szczególności zakres współdziałania osoby usamodzielnianej z opiekunem usamodzielnienia (pkt 1) oraz sposób uzyskania przez osobęusamodzielnianąwykształcenia lub kwalifikacji zawodowych, pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz w podjęciu przez osobęusamodzielnianązatrudnienia (pkt 2).

Nie można zaakceptowaćpoglądu, iżzobowiązanie sięosoby usamodzielnianej do realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia, opracowanego wspólnie z opiekunem usamodzielnienia (art. 88 ust. 6 u.p.s.) może polegaćwyłącznie na osobistym, odręcznym złożeniu podpisu pod takim programem. "Zobowiązanie się" oznacza nic innego jak złożenie oświadczenia woli, iżosoba usamodzielniania akceptuje i podejmuje sięrealizacji ustalonego programu. W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie do składania wszelkich oświadczeńw jej imieniu uprawniony jest opiekun prawny (art. 175i 155 §2Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ustawa o pomocy społecznej nie czyni zastrzeżenia co do formy, w jakiej to oświadczenie woli ma byćzłożone, ani teżnie wskazuje, że brak zdolności do czynności prawnych po stronie beneficjenta przedmiotowej pomocy stanowi bezwzględnąprzeszkodęprzyznania tego świadczenia.

Źródło: CBOSA

Pt., 25 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka