Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy - pilotaż"

fotolia.pl

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca pilotażową część projektu „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż”, którego głównymi założeniami było zmobilizowanie rodziny do aktywności i wspieranie jej w pokonywaniu problemów.

PCPR w Kielcach realizowało pilotażową część projektu „Schematom STOP!” od listopada 2013 roku. W pierwszym etapie wyłoniono 10 rodzin, po 5 z gminy Masłów i gminy Bieliny. Z rodzinami podpisano kontrakty pracy, w ramach których zaplanowano działania aktywizacyjne dla wszystkich członków rodzin. Utworzono zespoły zadaniowe do pracy z rodzinami. Zespoły te organizowały wsparcie w zakresie doradcy zawodowego, psychologa i pedagoga.

Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie w pierwszym kwartale 2015 roku podjęło decyzję o wprowadzeniu drugiego etapu projektu. Powiat kielecki znalazł się wśród 20 powiatów, które w tym roku kontynuowały realizację pilotażowej części projektu „Schematom STOP!”. Do udziału w nim zostały zaproszone gminy Bieliny i Masłów oraz Łopuszno.

Najważniejszym założeniem programu było spojrzenie na rodzinę jak na całość.

Do wsparcia znajdującej się w kryzysie rodziny zaproszono także najbliższe otoczenie - sąsiadów czy krewnych. Przy realizacji projektu wsparciem służyła także policja, instytucje rynku pracy oraz placówki oświatowe

W projekcie wzięło udział dziesięć rodzin, połowa z nich uczestniczyła już w ubiegłorocznych działaniach. Z każdą rodzin, podpisano kontrakt, w którym określono zadania do wykonania. Rodziny mogły liczyć na specjalistyczne wsparcie w ramach Mobilnych Grup Interdyscyplinarnych, do których zadań należało opracowanie rodzinnego programu aktywizacji zawodowej, pomocy i integracji społecznej oraz bezpośrednia współpraca z rodzinami. Program aktywizacji obejmował cztery moduły: pozazatrudnieniowy (dający możliwość sfinansowania szkoleń i kursów), społeczny i integracyjny (wspieranie kompetencji związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, rodzinny (wypracowanie pozytywnych relacji rodzinnych) oraz sportowy i kulturalny.

W ramach projektu odbyły się m.in. wyjazdy wakacyjne, wyjścia do kina czy na basen, sfinansowano korepetycje czy zajęcia językowe, kursy i szkolenia, terapie i specjalistyczne poradnictwo.

Program pokazuje zasady wspólnego działania i zachęca same rodziny do działania. Projekt przyniósł namacalny efekt – znalezienie zatrudnienia oraz integracje rodzin. Jak podkreślali uczestnicy konferencji cel ten został osiągnięty. W rodzinach przed przystąpieniem do projektu było 16 osób bezrobotnych. Natomiast po jego zakończeniu sześć osób znalazło zatrudnienie. Sami uczestnicy  chwalili pilotażowy projekt.

Na zakończenie konferencji wręczono pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w pilotażowym programie i słodycze dla najmłodszych jego uczestników.

Źródło: powiat.kielce.pl

Czw., 12 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa