Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozliczenia między gminami w sprawach pomocy społecznej

Rozliczenia między gminami w sprawach pomocy społecznej fotolia.pl

Wójt Gminy złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Wójtem Gminy a Prezydentem Miasta w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania sprawy dotyczącej zwrotu poniesionych kosztów przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w związku z przyznaniem świadczenia pieniężnego.

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny niniejsza sprawa dotyczy sporu w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania sprawy dotyczącej zwrotu wydatków na podstawie art. 101 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z tym przepisem: "gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania albo na ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały jest obowiązana do zwrotu wydatków gminie, która przyznała świadczenia w miejscu pobytu".

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że powołany przepis nie odnosi się do organów administracji publicznej, lecz do samych gmin (osób prawnych). Rozliczenia między gminami następujące na podstawie art. 101 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej nie są załatwiane w formie decyzji administracyjnej. Nie można mówić o wystąpieniu w tych sprawach sporu o właściwość, do którego rozstrzygnięcia właściwy byłby Naczelny Sąd Administracyjny. Spór o zwrot wydatków nie ma bowiem charakteru administracyjnego, a stanowi sprawę cywilną w rozumieniu art. 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.).

Źródło: Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2013 r. I OW 248/13

Niedz., 18 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka