Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jubileuszowe Ogólnopolskie Forum PCPR i MOPR już za nami

Jubileuszowe Ogólnopolskie Forum PCPR i MOPR już za nami fotolia.pl

Wyzwania pomocy społecznej w Polsce i Europie, przyjęcie uchodźców oraz planowane i oczekiwane zmiany w prawie to główne tematy poruszone podczas wrześniowego Forum.

X Ogólnopolskie Forum Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie pn. „Zawsze z Rodziną" trwało trzy dni – od 7 do 9 września 2015 r. i odbyło się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Wzięło w nim udział ponad 100 uczestników reprezentujących 15 województw.

Patronat honorowy nad imprezą objęli m.in. Minister Pracy i Polityki Społeczne j - Władysław Kosiniak Kamysz, Prezes Związku Powiatów Polskich – Ludwik Węgrzyn oraz Magdalena Maria Kochan – posłanka na Sejm RP, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej reprezentowała Krystyna Wyrwicka – Dyrektor Departamentu Pomocy i  Integracji Społecznej, Marzena Bartosiewicz – Zastępca Dyrektora tegoż Departamentu oraz Bogumiła Dertkowska z Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.

Za zasługi

W części inauguracyjnej X Forum na wniosek Zarządu Stowarzyszenia „Centrum” Prezydent RP przyznał Srebrny Krzyż Zasługi Alicji Krajewskiej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Drezdenku. Aktu wręczenia odznaczenia dokonała Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski. Przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wręczyli listy gratulacyjne za aktywną działalność na rzecz polskiej pomocy społecznej przyznane przez Ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

  • Andrzej Smulczyński – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju; Przewodniczący Stowarzyszenia „Centrum”;
  • Barbara Gębala – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Powiecie Warszawskim Zachodnim, Zastępca Przewodniczącego Stowarzyszenia „Centrum”;
  • Mirosława Zielony – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie; Zastępca Przewodniczącego Stowarzyszenia „Centrum”;
  • Adam Witas – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu, Sekretarz Stowarzyszenia „Centrum”;
  • Arleta Szmigielska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu;
  • Zdzisław Wasilewski – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie;
  • Jan Paszkiewicz – były dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku;
  • Marian Przybylski – emerytowany dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łasku.

Solczanie z Litwy

W ubiegłym roku członkowie Stowarzyszenia „Centrum” nawiązali kontakt z sąsiadami z Litwy, zapraszając ich wówczas na tegoroczne obrady. Na inauguracji Forum odbył się dobroczynny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Solczanie” z Litwy na rzecz Domu Dziecka w Solecznikach. Elżbieta Bijaczewska – dyrektor PCPR w Poznaniu Wolontariusze z grupy „AMICUS” działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju oraz Harcerze z Hufca ZHP w Busku-Zdroju przekazali przygotowane podarunki dla dzieci.

Koncerty dobroczynne  odbyły się również 6 września w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie oraz 8 września w buskim Parku Zdrojowym. W Zespole „Solczanie” występują m.in. lekarze, nauczyciele oraz pracownicy socjalni, którzy to właśnie podczas drugiego dnia Forum na czele z Reginą Sokołowicz – Kierownikiem Działu Opieki Socjalnej i Ochrony Zdrowia Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego omówili litewski system pomocy społecznej na przykładzie Rejonu Solecznickiego. Przyjazd 40-osobowego Zespołu wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego; Jerzy Kolarz, starosta buski; Waldemar Sikora, burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój; Wiesław Skop, wójt Pacanowa; Kazimierz Ścibiło, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju; Tomasz Galant, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju oraz Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli.

- Chcemy kontynuować naszą międzynarodową współpracę – zapowiedział w rozmowie z Dziennikiem Warto Widzieć Andrzej Smulczyński. – Nie mamy bariery językowej a wymiana doświadczeń bardzo się przyda – dodał.

W trakcie Forum odbyło się zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia „Centrum”. Uczestnicy obrad w uznaniu wieloletnich zasług dla pomocy społecznej oraz zaangażowania w tworzeniu i działalności Stowarzyszenia podjęli uchwałę w sprawie nadania honorowego członkostwa Andrzejowi Michalskiemu – byłemu dyrektorowi PCPR w Kaliszu i Marianowi Przybylskiemu – byłemu dyrektorowi PCPR w Łasku.

Przyjęcie uchodźców

Na zebraniu poruszono temat udzielania pomocy uchodźcom, co zgodnie z ustawą o pomocy społecznej należy do zadań własnych powiatu.

- Przyjęcie uchodźców to bardzo ważny temat. Trzeba sobie przy tym postawić pytanie czy powiaty są do niego przygotowane. Jak asymilować to środowisko? Jakie środki na to dostaniemy? – skomentował w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć Andrzej Smulczyński.

Jubileuszowe Forum to także okazja do refleksji. W ocenie Przewodniczącego Smulczyńskiego Forum jest doskonałym miejscem do wymiany doświadczeń dla pracowników publicznych jednostek pomocy społecznej. Ich rola jest ogromna, wymaga nie raz poświęcenia, za czym nie zawsze stoi stosowna gratyfikacja. – W ciągu 8 lat zorganizowaliśmy aż 10 forów – podkreślił z dumą Andrzej Smulczyński. – Na ostatnim Forum wyświetlane były także filmy dokumentalne obrazujące to, jak rozdzielane są środki unijne na pomoc społeczną w poszczególnych powiatach. To dowód na to jak działamy – dodał.

Źródło: informacja własna; oscentrum.pl

Niedz., 13 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska