Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pożyczki i poręczenia dla podmiotów ekonomiki społecznej

Pożyczki i poręczenia dla podmiotów ekonomiki społecznej fotolia.pl

Dostępny jest już raport końcowy przeprowadzonego na zlecenie IZ PO WER badania ewaluacyjnego pt. "Ocena ex ante ryzyka dla zastosowania instrumentów finansowych o charakterze gwarancyjnym oferowanych podmiotom ekonomii społecznej w ramach PO WER"

Główne wyniki dają obraz jak podmioty społeczne korzystają z mechanizmów wsparcia finansowego. Co nie dziwi w większości organizacji nie starano się w ciągu ostatnich 3 lat o kredyt bankowy. Próbę taką podjęło 24,3 procent badanych, z czego 70 procentom organizacji udało się tego typu finansowanie uzyskać, jednak nie bez problemów. Wiele organizacji w związku z brakiem oferty kredytowej dostosowanej do specyfiki przedsiębiorstwa po prostu takiego wsparcia nie dostało. Sytuację może poprawić fakt stwierdzenia w przedmiotowym badaniu braku narzędzi o charakterze poręczeniowym. Połowa podmiotów byłaby potencjalnie zainteresowana tą formą, jako ułatwieniem dla zwiększenia swojej atrakcyjności finansowej. Z dotychczasowych informacji uzyskanych od badanych najbardziej skłonne do zastosowania instrumentów finansowych wobec tych podmiotów są banki spółdzielcze. 

Cieszy również fakt, że ponad połowa badanych przewiduje dokonanie w ciągu najbliższych dwóch lat wydatków o charakterze rozwojowym, jednak z powodu braku oferty należy uatrakcyjnić ten system. 

 Dzięki przeprowadzonym badaniom powstała konkretna propozycja planu poręczeniowego, który może być zrealizowany w ramach działania 2.9 PO WER. Będą to 3 instrumenty finansowe o charakterze poręczeniowym:

  • poręczenia mikro, o maksymalnej wartości do 100 tysięcy złotych, do 80% kapitału kredytu / pożyczki, bez limitu wypłat;
  • poręczenia mikro+, o maksymalnej wartości do 500 tysięcy złotych, do 70% kapitału kredytu / pożyczki, z 50% limitem wypłat;
  • reporęczenia, o maksymalnej wartości do 100 tysięcy złotych, do 70% wielkości poręczenia, z 50% limitem wypłat.

Program powinien być w całości obsługiwany przez jednego operatora, prowizja za to działanie powinna być maksymalnie na poziomie 0,3% przy uwzględnieniu poręczenia na 5 lat. W ramach programu jest przewidziany również system pożyczkowy. 

Wszystko to ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności instrumentów finansowych, które pobudzą do działania i inwestowania przez podmioty ekonomiki społecznej.

Czw., 27 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk