Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat na rzecz osób starszych – dobra praktyka

Powiat na rzecz osób starszych – dobra praktyka fotolia.pl

Świadczenie usług publicznych w obszarze zdrowia odbywa się nie tylko w dynamicznym otoczeniu zmieniającego się prawa, ale i coraz większych oczekiwań pacjentów. Planowanie rozwoju jednostek szpitalnych musi jednak przede wszystkim uwzględniać główne trendy demograficzne. Starzenie się społeczeństwa znacząco determinuje zmiany warunków finansowania. Dlatego zmiany w organizacji służby zdrowia są konieczne i nieuchronne na każdym jej szczeblu.

Powiat Gorlicki w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne, niepokojące trendy demograficzne  - starzenie się społeczeństwa, zdecydował o utworzeniu centrum opieki nad osobami starszymi.

Analizując trendy demograficzne dostrzegamy starzenie się społeczeństwa. W latach 2000-2010 w istotny sposób zmieniała się w Polsce liczebność poszczególnych kategorii wiekowych społeczeństwa. Dynamicznie rośnie liczba osób starszych, a także wydłuża się czas życia. Wraz z wiekiem spada sprawność organizmu i zwiększa się ryzyko wielu chorób czy niepełnosprawności. Wśród osób starszych znacząco wzrasta występowanie zaburzeń psychicznych, w grupie 65+ cierpi na nie prawie /3 ludzi. W związku z powyższym wzrasta zapotrzebowanie na świadczenia medyczne skierowane do osób starszych, aby zapewnić im godziwe warunki życia w społeczeństwie. Bardzo ważnym zadaniem jest też kompleksowe rozwiązywanie problemów ludzi starszych podczas jednej wizyty, czy pobytu w szpitalnej placówce.

Projekt „Utworzenie Centrum Opieki nad Osobami Starszymi, Opieki Psychiatrycznej oraz Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach” będzie realizowany do końca III kwartału 2016 r. Odpowiada on na potrzeby całego subregionu sądeckiego, szczególnie w kontekście prognoz demograficznych dotyczących starzejącego się społeczeństwa. Przewiduje się, iż w najbliższych latach znacząco wzrastać będzie zapotrzebowanie na usługi medyczne dla grupy osób w podeszłym wieku.

Szpital w Gorlicach posiada kadrę specjalistów z zakresu geriatrii, psychiatrii, onkologii, radiologii, psychologii oraz rehabilitacji. Od wielu lat funkcjonują tu też oddziały geriatrii, psychiatrii, medycyny paliatywnej itp. Prężnie działa zespół sprawujący opiekę nad pacjentami z chorobą psychiczną - w miejscu ich zamieszkania.

Projekt został przygotowany z myślą o pacjentach powyżej 60 r. życia, w tym niepełnosprawnych. Obejmuje trzy kierunki działań:
•    utworzenie oddziału psychogeriatrii i oddziału dziennego psychiatrii, remont oddziału psychiatrii oraz alternatywnie oddziału dziennego leczenia, podwójnej diagnozy bądź rehabilitacji psychiatrycznej
•    rozbudowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i zwiększenie liczby łóżek do 60
•    utworzenie Centrum Diagnostyki Onkologicznej wraz z zakupem specjalistycznego sprzętu.

Utworzenie Centrum Opieki nad Osobami Starszymi, Opieki Psychiatrycznej pozwoli na zapewnienie chorym osobom wszechstronnej opieki zdrowotnej oraz pomocy niezbędnej do życia na właściwym poziomie w środowisku rodzinnym i społecznym.
Decyzja o modernizacji starego budynku szpitala w Gorlicach zbiegła się ze 150. rocznicą wybuchu powstania. Stała się symbolicznym połączeniem obchodów rocznicy z przypomnieniem postaci Fundatora - nobliwego i zasłużonego dla Ojczyzny oficera z powstania styczniowego i dzisiejszego patrona Szpitala - Henryka Klimontowicza.

Obecnie trwa kompleksowy remont starego budynku szpitala. Jego zakres jest tak duży, iż można mówić o powstawaniu nowego obiektu. Odkopano, osuszono i zaizolowano już fundamenty, wykonano nową elewację i wstawiono nowe okna. Podnoszony jest dach, gdzie powstaje mansarda z oknami dachowymi i szklaną fasadą. Przebudowywany strych daje szpitalowi nową przestrzeń o pow. 1800 m2, która zostanie wykorzystana na utworzenie oddziału psychogeriatrii, oddziału dziennego psychiatrii oraz alternatywnie oddziału dziennego leczenia uzależnień lub oddziału podwójnej diagnozy bądź też oddziału rehabilitacji psychiatrycznej.

Rozbudowa zakładu opiekuńczo – leczniczego pozwoli na pełniejsze zaspokojenie potrzeb pacjentów wymagających świadczeń w zakresie opieki długoterminowej. Rozszerzenie (rozbudowa) zaplecza diagnostycznego (szybka diagnostyka onkologiczna) szczególnie pod kątem osób starszych ma istotne znaczenie w procesie diagnostyczno – leczniczym prowadzonym w pozostałych komórkach szpitala.
Powstanie centrum wczesnej diagnostyki onkologicznej - w sposób znaczący - wpłynie na wykrywalność nowotworów i tym samym zwiększy szanse na wyleczenie. Statystyki powiatu pokazują, że z roku na rok wzrasta śmiertelność spowodowana chorobami nowotworowymi. Zarówno zaburzenia psychiczne, jak też choroby nowotworowe są chorobami cywilizacyjnymi.

Utworzenie Centrum Opieki nad Osobami Starszymi oraz Opieki Psychiatrycznej pozwoli na zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi (szczególnie występującymi u osób w podeszłym wieku) wszechstronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki niezbędnych do życia na właściwym poziomie w środowisku rodzinnym i społecznym. Przewiduje się, że z usług Centrum, w roku 2018, skorzysta 1800 osób (w tym 800 niepełnosprawnych).

Całkowita wartość projektu wynosi: 10 028 000 zł. Dofinansowanie z MRPO przewiduje się na kwotę - 8 720 000 zł.

Projekt jest powszechnie akceptowany. Zaspakaja potrzeby pacjentów, którzy oceniają na bieżąco szpital za pomocą anonimowych ankiet ewaluacyjnych. Także pracownicy (w tym organizacje pracownicze) dążą do poprawy warunków swojej pracy, które bezpośrednio przekładają się na podniesienie jakości świadczonych usług w placówce, zatem zakończenie remontu jest przez nich bardzo wyczekiwane. Istnieje także duże poparcie środowisk społecznych i samorządowych zarówno w Gorlicach jak i w okolicznych gminach dla wszelkich inwestycji modernizujących szpital, który obsługuje przecież cały obszar powiatu.

Czw., 23 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna