Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mechanizmy współpracy NGO z JST - nowe założenia

Mechanizmy współpracy NGO z JST - nowe założenia fotolia.pl

W poniedziałek odbyło się spotkanie podsumowujące wyniki projektu dotyczącego mechanizmów współpracy NGO z JST. Zdaniem twórców mechanizmy mają przyczynić się do zapoczątkowania dyskusji dotyczącej niedofinansowanie organizacji. Rozpoczęcie debaty na ten temat ma poprawić świadomość społeczeństwa oraz doprowadzić do zmian legislacyjnych.

Z głównych postulatów, które zdaniem autorów będą działały z korzyścią dla NGO jest wprowadzenie:

  • Funduszu pożyczkowego działającego na terenie każdego z 16 województw, który to zapewniał, by możliwość starania się przez podmioty o preferencyjne instrumenty zwrotne.
  • Funduszu poręczeniowego, wspomagającego zaciąganie przez NGO pożyczek, czy kredytów.
  • Powierzania środków- mechanizm opierający się na corocznym udostępnianiu kapitału, ze względu na budżet JST.
  • Pożyczki społecznościowe- platforma w opierająca się na finansowaniu pomysłów samych obywateli
  • Powołanie Narodowego Funduszu Inwestycji Społecznościowych- miał by on na celu udzielanie pożyczek i dotacji dla organizacji, jak również gwarancji dla JST- fundusz miał by działać w ramach BGK
  • Inne proponowane zmiany dotyczą przepisów podatkowych.

Postulatem twórców jest ujednolicenie zasad opodatkowania dla wszystkich NGO. Ciekawym rozwiązaniem jest przeznaczenie części środków, które trafiają do Totalizatora Sportowego. Środki w części miały, by być rozdysponowane na rzecz organizacji pozarządowych.

Spotkanie miało na celu jedynie przedstawienie wypracowanych koncepcji. Część postulatów ma swoje odzwierciedlenie w przepisach ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Jednak nie mają one istotnego wpływu na budżety JST, poza obowiązkowymi Radami Pożytku Publicznego, które to omawiane były w ramach innych artykułów w Dzienniku Warto Wiedzieć.

Czw., 18 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk