Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustalanie kryterium dochodowego dla cudzoziemca

Ustalanie kryterium dochodowego dla cudzoziemca fotolia.pl

Obywatel obcego państwa nie może domagać się zastosowania innego kryterium dochodowego, pozwalającego na zniwelowanie różnic w poziomie życia w różnych krajach.

Zgodnie z art. 5 ustawy o pomocy społecznej świadczenia z pomocy społecznej przysługują także cudzoziemcom mającym prawo pobytu na terytorium Polski. Należy jednak wskazać, iż zasada równego traktowania odnosząca się do cudzoziemców, w tym także obywateli krajów Unii Europejskiej, przebywających na terytorium RP, polega na tym, iż korzystają oni ze świadczeń z pomocy społecznej na takich samych warunkach jak obywatele polscy.

W sprawie na podstawie której zapadło powyższe rozstrzygniecie decyzją z upoważnienia Burmistrza przez Kierownika Sekcji Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówiono przyznania świadczenia pieniężnego w formie zasiłku okresowego. W uzasadnieniu wskazano, iż w oparciu o zgromadzony materiał, w tym przeprowadzony wywiad środowiskowy stwierdzono, że wnioskodawca posiada obywatelstwo włoskie, ale od wielu lat przebywa na terytorium Polski. Obecnie jest zatrudniony w restauracji, jednak ze względu na chorobę przebywa na zwolnieniu lekarskim i pobiera z tego tytułu zasiłek chorobowy z ZUS, jednocześnie ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wnioskodawca jest żonaty, jednakże żona wraz z córką mieszkają we Włoszech. W związku z tym, w świetle przepisów ustawy o pomocy społecznej organ przyjął, iż wnioskodawca prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe. Jednocześnie stwierdzono, iż wnioskodawca przekroczył ustawowe kryterium dochodowe, co uniemożliwia udzielenie pomocy w oparciu o wskazaną ustawę. Mimo, że wnioskodawca złożył oświadczenie o przekazywaniu zwykłą korespondencją listową na utrzymanie żony i córki 180 euro wraz z kserokopią pisma żony, iż tę pomoc otrzymuje, organ nie uznał tych świadczeń jako świadczenia alimentacyjne, uzasadniające pomniejszenie dochodu na osobę w rodzinie, ponieważ wnioskodawca łoży na utrzymanie żony i córki dobrowolnie, W ocenie organu złożone w tym zakresie oświadczenia są mało wiarygodne, bowiem wskazane przez wnioskodawcę wydatki w porównaniu z przychodami, nie pozwalają na świadczenie pomocy żonie i córce w takiej wysokości. Reasumując powyższe, organ stwierdził, iż nie ma możliwości prawnych na przyznanie świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku okresowego ze względu na niespełnienie przez wnioskodawcę kryterium dochodowego, uprawniającego do przyznania przedmiotowego świadczenia.

Dochód wnioskodawcy został wyliczony zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej i był wyższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej ustalonego w art. 8 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy. Nie znalazło uzasadnienia twierdzenie strony, iż dochód ten powinien zostać pomniejszony o kwotę alimentów świadczonych dobrowolnie na rzecz córki. Pieniądze te zalicza się do dochodu osób je otrzymujących i nie odlicza się od dochodu osób płacących. Alimenty są zobowiązaniem uregulowanym w przepisach ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy i ich odliczanie w sprawach świadczeń z pomocy społecznej może nastąpić jedynie, gdy strona jest zobowiązana do ich świadczenia wskutek wyroku sądu, zawartej ugody sądowej lub też umowy.

Źródło: Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 lipca 2009 r. II SA/Ol 569/09

Niedz., 7 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka