Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szansa na większe dotacje dla domów pomocy społecznej

Szansa na większe dotacje dla domów pomocy społecznej fotolia.pl

Poprawią się zasady funkcjonowania domów pomocy społecznej obiecuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Związek Powiatów Polskich już od dawna uważa, że sposób finansowania pobytu osób skierowanych do domów pomocy społecznej przed i po 2004 r. powinien zostać ujednolicony. Zagadnieniem tym zajmował się także na Zgromadzeniu Ogólnym, które odbyło się 5 marca. W podjętym wówczas stanowisku ZPP zaapelował do Rządu, posłów i senatorów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która skutecznie rozwiąże problem finansowania kosztów pobytu mieszkańców domów pomocy społecznej skierowanych do tych placówek do 2004 r.

Na apel odpowiedziało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W piśmie z dnia 23 kwietnia skierowanym do Ludwika Węgrzyna, Prezesa ZPP, Elżbieta Seredyn, podsekretarz stanu MPiPS wyjaśniła, że w sierpniu 2014 r. na Stały Komitet Rady Ministrów został skierowany projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. Obecnie oczekuje on na akceptację.

Jak wyjaśnia Minister Seredyn, zgodnie z proponowanymi zmianami nastąpić ma wyrównanie deficytów finansowych dla domów pomocy społecznej, w których przebywają osoby zamieszone przed 2004 r. na starych zasadach, poprzez zwiększenie dotacji. Ponadto domy pomocy społecznej mają zyskać możliwość pozyskiwania środków finansowych z zewnątrz. Będzie to osiągalne dzięki prowadzeniu wyodrębnionego rachunku dochodów własnych. Zgodnie z projektem założeń mieszkańcy domów społecznych mają także uzyskać lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Modyfikacjom ulec ma również procedura odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej przez członków rodziny a także ustalania zasad, zgodnie z którymi pensjonariusz posiadający znaczny majątek partycypowałby w kosztach swojego pobytu. Zmiany te mają wspomóc samorząd terytorialny w zakresie finansowania kosztów pobytu osób umieszczonych w domach pomocy społecznej a także zażegnać poczucie niesprawiedliwości społecznej związane z tym, że rodziny nie dokładają się do ciężaru utrzymania w domu pomocy swoich bliskich. Rodziny pensjonariuszy będą podpisywali umowy o odpłatności za pobyt. W razie uchylania się od jej zawarcia czy odmowy przeprowadzenia wywiadu środowiskowego stosowany będzie tryb admnistracyjno-prawny. Gmina po wniesieniu opłaty zastępczej na podstawie decyzji administracyjnej będzie bowiem mogła żądać zwrotu poniesionych kosztów. Niepłacone należności będą mogły być ściągane w drodze egzekucji.

Zgodnie z projektem osoby ubiegające się o miejsce w domu pomocy społecznej będą składały oświadczenie o swoim stanie majątkowym. Natomiast wójtowie, burmistrzowie prezydenci miast oraz starostowie powiatowi będę mieli możliwość weryfikacji ich treści. W tym celu proponowana jest zmiana art. 105 prawa bankowego pozwalająca na występowanie do banków o udzielenie informacji stanowiących tajemnicę bankową a dotyczących środków zgromadzonych na rachunkach bankowych przyszłych pensjonariuszy.

MPiPS poinformowało też, że w związku z przeprowadzoną przez ten resort szczegółową analizą poziomu finansowania pobytu mieszkańców skierowanych do domów pomocy społecznej przed 2004 r. potwierdziło się, że dotacja celowa w większości nie pokrywa realnych potrzeb utrzymania takich pensjonariuszy. Dlatego skierowało pismo do Ministerstwa Finansów z prośbą o stosowne zwiększenie środków w budżetach wojewodów. Dzięki temu pobyt mieszkańców przebywających w domach pomocy na starych zasadach zostanie odpowiednio dofinansowany.

Minister Seredyn poinformowała także, iż istnieje szansa, że pojawi się  poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej uwzględniający finansowe potrzeby utrzymania mieszkańców domów pomocy społecznej, w tym określający poziom minimalnej dotacji na jednego pensjonariusza.

Co więcej, resort rozważa właśnie możliwość podziału części środków rezerwy celowej na utrzymanie miejsc w sieciach ośrodków wsparcia. Dofinansowanie wynosiłoby 1100 zł na miejsce w tych województwach, które są w największej potrzebie i nie osiągają takiej kwoty. Takie dofinansowanie byłoby dostępne od 2016 r. i wymaga jeszcze akceptacji Ministerstwa Finansów.

Pon., 11 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska