Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy a ośrodki wychowawcze i socjoterapeutyczne

Samorządy a ośrodki wychowawcze i socjoterapeutyczne fotolia.pl

Problemy i wyzwania polityki oświatowej jednostek samorządu terytorialnego (JST) wobec młodzieżowych ośrodków wychowawczych (MOW) i młodzieżowych ośrodków socjoterapii (MOS) były tematem dwudniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie w dniach 13-14 kwietnia 2015 r. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Biura Rzecznika Praw Dziecka, jednostek samorządu terytorialnego szczebla powiatowego i wojewódzkiego oraz dyrektorzy młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii.

Celem konferencji była refleksja nad efektywnością działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w zakresie zapewniania wysokiej jakości oddziaływań resocjalizacyjnych i terapeutycznych w MOW-ach i MOS-ach oraz dyskusja nad standardami ich funkcjonowania (w zakresie organizacyjnym, strukturalnym i jakościowym).

Podczas konferencji przedstawiono standardy funkcjonowania placówek resocjalizacyjnych, opracowane przez zespół działający przy Biurze Rzecznika Praw Dziecka pod kierunkiem prof. Marka Konopczyńskiego. Najwięcej kontrowersji wzbudziły standardy organizacyjne w zakresie zatrudniania kadry wychowawczej i specjalistów przez MOW-y i MOS-y. Ponadto uczestnicy konferencji zwracali uwagę na problemy z dostępnością do specjalistów, tj. terapeuci, doradcy zawodowi, lekarze psychiatrzy dziecięcy, pielęgniarki. Jak podkreślano trudności w tym zakresie są uwarunkowane lokalnie.

Jeśli chodzi o finansowanie placówek podkreślano bezpośredni związek z zapewnieniem wysokiej  jakości oddziaływań resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych. Umiejętny dobór standardów i ich trafne zdefiniowanie w zakresie organizacji, struktury i jakości pracy to droga do umożliwienia wypracowania standardów finansowych placówek.

Dyrektorzy placówek, w prowadzonych dyskusjach, sygnalizowali trudności związane z podziałem i alokacją środków finansowych pomiędzy JST a MOW-y i MOS-y, problemy związane z interpretacją przepisów prawnych (finansowanie wychowanka skierowanego, czy doprowadzonego) oraz wiążące się z nimi kontrole Urzędu Kontroli Skarbowej.

Wydział Resocjalizacji i Socjoterapii ORE zaprezentował wyniki przeprowadzonej ankiety dotyczącej poziomu spełniania zaproponowanych standardów w MOW-ach i MOS-ach. Wyniki ankiety wskazują, że większość wypracowanych standardów jest spełniana przez większość funkcjonujących obecnie placówek. Uzyskane i omówione wyniki ilościowe ankiety wypadły pozytywnie, wymagają jednak uzupełnienia o wyniki jakościowe odnoszące się bezpośrednio do oddziaływań wychowawczych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych.

Dialog między samorządowcami i dyrektorami MOW-ów i MOS-ów uwidocznił wiele problemów placówek – od kwestii finansowych i prawnych do dbałości o wysoki poziom oddziaływań wychowawczych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych, rozwój potencjału wychowanków w placówkach, czy efektywnie realizowany proces ich usamodzielnienia.

Źródło: ore.edu.pl

Pt., 17 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun