Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych – problemy z finansowaniem zadań

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych – problemy z finansowaniem zadań fotolia.pl

Przedmiotem obrad Zgromadzania Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Poznaniu była m.in. realizacja przez powiaty zadań publicznych na rzecz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Aby prawidłowo realizować tak zadania własne jak i zlecone, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu ich finansowania.

W stanowisku Zgromadzenia Ogólnego, podjętym w tej sprawie w pierwszej kolejności wskazano na brak waloryzacji kwot przeznaczonych na współfinansowanie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Wysokość kwoty dofinansowania rocznego kosztu rehabilitacji jednego niepełnosprawnego uczestnika warsztatów wynosi 14 796 zł. Kwota ta nie była zmieniana od 6 lat i nie pozwala na realizację wszystkich zadań jakie placówki te powinny realizować na rzecz osób niepełnosprawnych. Warsztaty mają problemy z zabezpieczeniem podstawowej działalności bieżącej. Powiaty nie mają finansowych możliwości, aby z własnych środków w większym zakresie wspierać funkcjonowanie tych placówek.

Ponadto w związku ze zmianą przepisów zwiększających wysokość udzielania dofinansowań zadań z zakresu rehabilitacji społecznej tj. turnusów rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych oraz zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, wskazanym jest zwiększenie puli środków finansowych przekazywanych samorządom powiatowym z PFRON w ramach algorytmu. Corocznie rośnie liczba wniosków osób niepełnosprawnych składanych w tych sprawach. Z powodu ograniczeń finansowych, wiele z nich nie może zostać rozpatrzonych pozytywnie. Nowe regulacje określające możliwości zwiększania dofinansowania, bez przyznania środków na ten cel, w żaden sposób nie przyczyniają się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych.

Delegaci na Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, zaapelowali także o urealnienie wysokości dotacji przekazywanej przez poszczególnych wojewodów na funkcjonowanie powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wydatki związane z tworzeniem i działalnością zespołów są pokrywane ze środków finansowych budżetu państwa. Wydatki te mogą być również pokrywane ze środków finansowych jednostek samorządu terytorialnego. Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że koszty funkcjonowania zespołów mają być pokrywane z budżetu państwa. Powiat może partycypować w tych kosztach na zasadzie dobrowolności. Tymczasem obecna sytuacja, wymusza na powiatach faktyczne współfinansowanie realizacji wskazanego zadania, co jest zjawiskiem nie do zaakceptowania z punktu widzenia interesów powiatów.

Pon., 9 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel