Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dochód z działalności gospodarczej w pomocy społecznej

Dochód z działalności gospodarczej w pomocy społecznej fotolia.pl

Za dochód - w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych - przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o wymienione grupy wydatków co wynika z treści art. 8 ust. 5 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej. Przytoczony przepis jest szczególnym w stosunku do przepisu art. 8 ust. 3 ustawy - regulującego ogólne pojęcie dochodu. Wyrok WSA w Szczecinie z 22 stycznia 2015 r. sygn. SA/Sz 455/14.

Sąd rozstrzygał, czy wsparcie finansowe uzyskane przez stronę ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na rozpoczęcie działalności gospodarczej stanowi jednorazowy dochód stanowi jednorazowy w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o pomocy społecznej i ma wpływ na wysokość dochodu, od czego uzależnione jest przyznanie pomocy społecznej. Sąd podzielił stanowisko skarżącej kwestionującej zasadność uwzględnienia w jej dochodzie kwot uzyskanych z tytułu pomocy publicznej w ramach środków unijnych, przeznaczonych na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Sąd powołując się na treść umowy o dofinansowanie wskazał, że otrzymana przez skarżącą kwota nie mogła zostać przeznaczona na wydatki związane z utrzymaniem rodziny skarżącej, a gwarancją jej bezzwrotności było wyłącznie prawidłowe rozdysponowanie środków stosownie do reguł wynikających z umowy.

Zdaniem Sądu, dopiero środki uzyskane przez skarżącą zaangażowane w działalność gospodarczą mogą w przyszłości przynieść wymierny przychód, który dopiero wówczas będzie mógł podlegać ocenie przez organ stosownie do przepisu art. 8 ust. 5 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej.

Źródło: CBOSA

Niedz., 15 Lt. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel