Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpieczeństwo pracowników socjalnych

Bezpieczeństwo pracowników socjalnych fotolia.pl

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie poświęcone zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników socjalnych.

Zdaniem wiceministra Dudy w ostatnim czasie wzrosła liczba ataków na pracowników socjalnych. Dlatego ministerstwo zorganizowało to spotkanie. Udział w nim wzięli przedstawiciele Rady Pomocy Społecznej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej „RAZEM”, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „Centrum” oraz Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych.

Dyskutowano nad zmianami w prawie, które zwiększyłyby bezpieczeństwo pracowników socjalnych. Zastanawiano się nad rozwiązaniami organizacyjnymi oraz środkami bezpieczeństwa, jakie należy zastosować, aby pracownicy socjalni mniej ryzykowali, wykonując swoje obowiązki służbowe w siedzibie instytucji oraz odwiedzając podopiecznych.

W związku z pojawiającymi się zagrożeniami minister pracy i politki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował pismo do Komendanta Głównego Policji. Zaapelował w nim o podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo pracowników socjalnych, m.in. poprzez organizowanie szkoleń, uczących jak należy radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zwrócił się też do wójtów i burmistrzów o pomoc w zapewnieniu większego bezpieczeństwa wykonującym swoje obowiązki pracownikom pomocy społecznej.

Na spotkaniu omawiano postulaty Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych. Proponują oni m.in. uzupełnienie ustawy o pomocy społecznej o obowiązek pomocy policji i dostosowanie pomieszczeń w ośrodkach przez wyodrębnienie pokojów służących przyjmowaniu klientów. Zdaniem związkowców obowiązkowe zgłaszanie organom ścigania wszystkich przejawów agresji wobec pracowników oraz zagwarantowanie pomocy psychologicznej osobom narażonym na taką agresję poprawiłoby ich sytuację.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Pt., 16 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel