Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawa pasażerów w UE: Podróżni o ograniczonej mobilności

Prawa pasażerów w UE: Podróżni o ograniczonej mobilności fotolia.pl

Osoby o ograniczonej mobilności, a wybierające się w podróż po krajach Unii Europejskiej niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z praw jakie im przysługują. Wychodząc więc na przeciw poniżej przedstawiamy pewien skrót informacyjny związany z tą tematyką.

Podróżowanie samolotem

Jeżeli Twoja mobilność jest ograniczona, masz prawo do darmowej pomocy na wszystkich europejskich lotniskach podczas odlotu, przylotu oraz tranzytu.

Możesz otrzymać pomoc niezależnie od przyczyn ograniczonej mobilności - czy to z powodu wieku, długotrwałej niepełnosprawności lub tymczasowego urazu. Powinieneś jednak skontaktować się z przewoźnikiem lotniczym co najmniej 48 godzin przed planowaną podróżą i wyjaśnić, jakiego rodzaju pomocy będziesz potrzebować przy wchodzeniu na pokład lub gdziekolwiek indziej na terenie lotniska.

Nie możesz nie zostać wpuszczony do samolotu z powodu ograniczonej mobilności, chyba że samolot jest zbyt mały lub ze względów bezpieczeństwa.

Podczas lotu obsługa nie może pomagać pasażerom o ograniczonej mobilności w jedzeniu ani przyjmowaniu leków. W razie potrzeby, na przykład podczas lotów na dłuższych trasach, przewoźnik może zażądać, aby towarzyszył Ci opiekun.

W razie problemów z otrzymaniem pomocy podczas podróży powinieneś poinformować o tym władze lotniska lub przewoźnika. Jeżeli nie zadowoli Cię uzyskana odpowiedź, możesz skontaktować się z właściwym organem administracji odpowiedzialnym za egzekwowanie tych przepisów w kraju, w którym miał miejsce incydent.

Podróżowanie pociągiem

Jako osoba o ograniczonej mobilności powinieneś mieć dokładnie takie same możliwości podróżowania, co inni podróżni. Jesteś uprawniony do otrzymania pomocy na dworcu, przy wysiadaniu z pociągu i wsiadaniu do niego, przy przesiadaniu się oraz w czasie jazdy pociągiem. Pomoc ta jest udzielana bezpłatnie, ale musisz uzgodnić ją wcześniej z przewoźnikiem kolejowym lub obsługą dworca.

Podróżowanie autokarem lub statkiem

Jako osoba o ograniczonej mobilności, podróżując autokarem lub statkiem masz takie same prawa jak podczas lotu samolotem lub jazdy pociągiem. Bezpłatna pomoc powinna być dostępna na wszystkich etapach Twojej podróży, w tym podczas wchodzenia do autokaru lub wchodzenia na statek, a także w portach i terminalach.

Nie można uniemożliwić dokonania rezerwacji osobie o ograniczonej mobilności, chyba że wymagają tego względy bezpieczeństwa na pokładzie lub autokar albo statek jest zbyt mały.

Źródło: Komisja Europejska - Twoja Europa

Pon., 11 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka