Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ankieta dla JST w sprawie monitoringu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Ankieta dla JST w sprawie monitoringu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych fotolia.pl

W dniu 6 września 2012 roku Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Przystępując do tej umowy Polska zobowiązała się do respektowania wszystkich zawartych w niej regulacji, a organy władzy publicznej na każdym szczeblu zostały zobligowane do przestrzegania jej postanowień. Celem Konwencji jest popieranie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby z niepełnosprawnościami. Jednym z obowiązków wynikających z ratyfikacji jest także monitorowanie postępów w jej wdrażaniu i przestrzeganiu przez państwa-strony.

W Polsce zadania niezależnej instytucji do spraw promowania, ochrony i monitorowania wdrażania Konwencji wykonuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Obecnie prowadzone badania ankietowe jest narzędziem badawczym, które ma przyczynić się do realizacji wielu działań, wynikających z nowej roli RPO.

Cele badania

Celem badania jest określenie poziomu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych na poziomie lokalnym.

Badanie ma charakter ogólnopolski.

Pytania zawarte w ankiecie skierowane są do władz gmin i powiatów, jako kluczowych podmiotów decydujących o jakości życia codziennego obywateli.

Prawa osób z niepełnosprawnościami, prawo do edukacji, aktywności społecznej, zawodowej zależą od decyzji podejmowanych przez rząd i parlament.  Ich realizacja zależy także w dużej mierze od działań podejmowanych przez gminy i powiaty - jednostki samorządu terytorialnego najbliższe obywatelom i odpowiedzialne za realizację wielu podstawowych praw.

Ankieta została opracowana w celu zbadania wybranych najważniejszych obszarów realizacji praw osób z niepełnosprawnościami.
Badanie jednostek samorządu terytorialnego jest pierwszym modułem przedmiotowego badania. W dalszej kolejności RPO przewiduje ankietowanie samych osób z niepełnosprawnościami oraz organizacji pozarządowych.

Zakres badania (obszary badawcze)

Badanie ankietowe gmin i powiatów obejmuje cztery obszary:

  1. Ogólny - odnoszący się przede wszystkim do istniejących lokalnych programów/strategii działań na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także dostępności dla tej grupy osób zarówno usług świadczonych przez gminę/powiat, jak również informacji udostępnianych przez te jednostki.
  2. Edukacji - w szczególności realizacji włączającego systemu kształcenia, a więc dostępności dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami nauki w ogólnodostępnych przedszkolach oraz szkołach.
  3. Rynku pracy - w szczególności w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w sektorze publicznym, a także dostosowania usług świadczonych przez powiatowe urzędy pracy osobom z niepełnosprawnościami.
  4. Dostępności - przede wszystkim dostępności przestrzeni publicznej a także usług i informacji w wybranych jednostkach zarządzanych przez gminę/powiat.

Planowane jest w przyszłości rozszerzenie badania o kolejne obszary, istotne z punktu widzenia praw osób z niepełnosprawnościami.

Okres za jaki zbierane są dane

W pierwszym badaniu przeprowadzanym w roku 2014 zbierane są dane za okres 2013 roku, z wyjątkiem obszaru edukacji, w którym ze względu na jego specyfikę zbieramy dane za rok szkolny 2013/14.

Wykorzystywanie danych

Dane uzyskane dzięki ankietom zostaną wykorzystane we wszystkich działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich, dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

W 2014 roku, w dwa lata po ratyfikacji Konwencji, RPO przygotowuje pierwszy raport z wykonywania przez Rzeczpospolitą Polską postanowień Konwencji zawierające informacje o środkach podjętych w celu realizacji zobowiązań wynikających z KPON oraz na temat postępu dokonanego w tym zakresie przez Polskę. Tegoroczny raport ma być swoistym dokumentem otwarcia – opisem nie tylko stanu prawa, ale i praktyki działania. Wyniki niniejszego badania będą uwzględnione w tym raporcie.

Kolejne raporty powinny być sporządzane, co cztery lata. Cykliczne ponawianie badań w kolejnych latach pozwoli RPO określić tendencje zmian.

Raporty będą przesłane do właściwego Komitetu ONZ oraz przekazane polskiej opinii publicznej.

Rezultaty badań będą mogły być wykorzystywane również przez wszystkie osoby i instytucje zainteresowane ochroną praw i podejmowaniem intensywnych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Aplikacja internetowa ułatwi dostęp do danych oraz ich filtrowanie wg wybranych kryteriów. Powszechna dostępność do wyników badania jest jednym ze sposobów włączenia społeczeństwa obywatelskiego w proces monitoringu, co zakłada art.33.ust.3 Konwencji.

Informacje techniczne o badaniu

Badanie jest przeprowadzane za pomocą aplikacji internetowej, zapewniającej możliwość agregowania oraz prezentowania uzyskanych danych. Ankietę należy wypełnić logując się na stronie http://ankieta.pelnoprawni.gov.pl/.

Każdej jednostce samorządu terytorialnego zostanie przydzielony odrębny login i hasło.

Ankietę można uzupełnić najpóźniej do końca września br.

Dostępny jest adres e-mail, na który można zgłaszać pytania bądź trudności z wypełnianiem ankiety: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Źródło: BRPO

Sob., 23 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka