Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wielkanocna Zbiórka Żywności

Wielkanocna Zbiórka Żywności fotolia.pl

W dniach 4-6 kwietnia br. w sklepach spożywczych na terenie niemal całej Polski odbyła się Wielkanocna Zbiórka Żywności. To doroczna akcja organizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. W ramach tej akcji wolontariusze zbierają wyłącznie żywność, podstawowe artykuły spożywcze, których koszt to najczęściej kilka złotych. Produkty zebrane i przekazane najuboższym stanowią wyjątkowy i bardzo wartościowy dar.

Banki Żywności są organizacjami pozarządowymi, zarejestrowanymi jako fundacje, stowarzyszenia lub związki stowarzyszeń. Ich celem działania jest zmniejszanie obszarów niedożywienia oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności. W Polsce ponad 2,5 miliona osób na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 519 zł miesięcznie. Jeszcze więcej – mimo stałego zatrudnienia – nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień.

Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Każdy Bank Żywności dostarcza ją do organizacji, które zajmują się stałym wsparciem potrzebujących, nawet w bardzo małych miejscowościach. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

Idea Banków Żywności narodziła się w głowie emerytowanego amerykańskiego biznesmena Johna van Hengela pod koniec lat 60. John van Hengel po zakończeniu swojej kariery zawodowej podjął pracę jako wolontariusz w lokalnej organizacji pomocy najuboższym w Phoenix w Arizonie. Podczas swoich działań zauważył, że wielu właścicieli sklepów marnuje żywność wyrzucając produkty, których termin ważności dobiegał końca. Van Hengel postanowił zbierać od handlowców ową żywność i przekazywać ją na bieżąco do miejskich jadłodajni.

Źródło: www.bankizywnosci.pl

Pt., 11 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: