Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka i pomoc społeczna. Forum Współpracy Empowerment

Polityka i pomoc społeczna. Forum Współpracy Empowerment fotolia.pl

7 kwietnia br. odbyło się w Warszawie drugie spotkanie grupy inicjatywnej, która zamierza utworzyć koalicję instytucji i organizacji wspierających pozytywne zmiany w obszarze polityki społecznej, pomocy społecznej i pracy socjalnej w Polsce.

Rozdział postępowań administracyjnych w sprawach świadczeń przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej od działalności właściwej profesjonalnej pracy socjalnej oraz kwestia tworzenie Forum Współpracy Empowerment, były tematem spotkania w Warszawie, którego uczestnikami byli przedstawiciele instytucji i organizacji działających w obszarze pomocy i integracji społecznej.

Aby zapewnić pole do szerokiej dyskusji oraz włączyć liczne podmioty do myślenia o przyszłości pomocy społecznej w Polsce, grupa skupiona wokół czasopisma "Empowerment – o polityce aktywnej integracji" oraz Rada Pomocy Społecznej zaprasza do wspólnej debaty. Kierunek tej debaty wyznacza pojęcie empowerment, które odnosi się zarówno do ludzi wykluczonych, ale także do służb społecznych. Tworzące się Forum Współpracy to platforma dyskusji i współpracy promująca ideę i wartość pojęcia empowermentu. - W szczególności na zakończenie projektu systemowego "Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej" istotne jest stworzenie mechanizmu dalszej debaty, budowania środowiska dialogu i pozytywnej zmiany - podkreślają inicjatorzy akcji.

Kwartalnik "Empowerment" na swoich łamach omawia problematykę z obszaru aktywnej i wielosektorowej polityki społecznej, systemu pomocy i integracji społecznej, pracy socjalnej i środowiskowej, ekonomii społecznej oraz aktywnej integracji. Czasopismo ma w tytule angielskie słowo empowerment, oznaczające proces upodmiotowienia, podczas którego jednostki, grupy, organizacje i społeczności zwiększają panowanie i kontrolę nad własnym życiem oraz stają się aktywnymi uczestnikami życia społecznego, podejmującymi działania zmierzające do poprawy sytuacji własnej, jak i całej wspólnoty. Empowerment to przeciwieństwo bezsilności – aktywna postawa zmiany i partycypacji w kierunku samo odpowiedzialności i samo decydowania.

Kwartalnik nieodpłatny, do pobrania ze strony www.standardypomocy.pl

Źródło: www.ops.pl

Pt., 11 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: