Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dokąd prowadzą wspólne drogi... - dobra praktyka z Powiatu krośnieńskiego

Dokąd prowadzą wspólne drogi... - dobra praktyka z Powiatu krośnieńskiego fotolia.pl

"Wspólne drogi - kompleksowy program integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych" to tytuł projektu którego celem było przełamanie barier uniemożliwiających integrację społeczno - zawodową osób z niepełnosprawnością  i zaproponowanie nowatorskich form wsparcia realizowanych w Lokalnych Centrach Aktywizacji i Integracji Społeczno-Zawodowej ,,PERSPEKTYWA"  na terenie Powiatu krośnieńskiego.

Projekt ten realizowany był na terenie rzech gmin Powiatu krośnieńskiego, tj.: Bobrowice, Bytnica i Dąbie, w ramach Poddziałania 7.2.1 "Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Powyższe zadanie mogło być zrealizowane dzięki intensywnej współpracy Powiatu krośnieńskiego jako Lidera i SIKOŃ - Fundacji Dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zielonej Górze jako Partnera tego przedsięwzięcia.

Oferta projektu skierowana była do 160 osób zamieszkałych na terenie Powiatu krośnieńskiego, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, będących w wieku aktywności zawodowej tj. od 15 roku życia do 64 lat i nie posiadających  stałego zatrudnieni.

W ramach realizowanych zadań organizatorzy projektu starali się aby Lokalne Centra Aktywizacji i Integracji Społeczno-Zawodowej ,,PERSPEKTYWA" były usytuowane jak najbliżej miejsca zamieszkania potencjalnego odbiorcy. - Dlatego też, cieszy nas fakt, że udało się zaprosić do projektu przede wszystkim osoby z terenów wiejskich tj. aż 117 osób. Każde z nich było otwarte w dni powszednie w ustalonych godzinach i prowadzone przez Pracownika Służb Społecznych, który był odpowiedzialny za realizację w swojej gminie 5. metod wsparcia. W ramach pierwszej metody  pn. ,,Jestem dla Ciebie" Pracownicy Służb Społecznych odwiedzali w swoim rejonie osoby niepełnosprawne  i ich rodziny w celu podniesienia motywacji do zmiany  swojej sytuacji społeczno-zawodowej. Ponadto ww. pracownicy prowadzili w swoich punktach dyżury stając się w ten sposób pierwszym ogniwem łańcuch wsparcia indywidualnego poprzez zapewnienie beneficjentom możliwości pomocy w rozwiązywaniu Ich bieżących problemów utrudniających skuteczną integrację społeczno-zawodową - informuje Ewa Nawracała, przewodnicząca Rady SIKOŃ - Fundacja Dla Dzieci Niepełnosprawnych, dodając:  Działalność i osobiste zaangażowanie  Pracowników Służb Społecznych w poszczególnych Centrach okazała się na tyle skuteczna, że liczba uczestników proporcjonalnie wzrastała i coraz więcej osób przełamywało wewnętrzne bariery psychologiczno-społeczne, wyszły z domu i sukcesywnie podnosiły swoje kompetencje społeczno-zawodowe.

Kolejnym elementem projektu zatytułowany "Twój talent, Twoja szansa" była organizacja zajęć warsztatowych pod okiem specjalistów  z różnych dziedzin  m. in.: sitodruk, podstawy drukarstwa, introligatorstwo, obsługa komputera, dekupaż, kosmetyka i profilaktyka, kreowanie wizerunku, florystyka i dekoracja stołu, gry karciane, turystyka,  język niemiecki dla początkujących.

Jak informuję realizatorzy projektu, ze względu na atrakcyjność zaproponowanych warsztatów, często w zajęciach uczestniczyli  opiekunowie osób niepełnosprawnych oraz pełnosprawni mieszkańcy podnosząc  w ten sposób efekt lokalnej integracji.

W ramach kolejnego z działań "Twój czas, Twoje miejsce" aktywizowano uczestników projektu w działania społeczności lokalnej. Był to czas zarezerwowany na realizację środowiskowych grup tematycznych. Uczestnicy projektu spotykali się, rozmawiali, oglądali filmy, inicjowali i realizowali wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej w wybranych przez siebie obszarach. Na spotkania z udziałem osób niepełnosprawnych zapraszano przedstawicieli różnych grup zawodowych, co miało doprowadzić do uaktywnienia środowisk lokalnych w celu przełamania barier społeczno-zawodowych naszych beneficjentów.

Z kolei element pn.: "Jesteś potrzebny" polegał na zmotywowaniu uczestników projektu w celu podjęcia konkretnych działań na rzecz środowiska lokalnego. Niepełnosprawni nabywali kolejne doświadczenia społeczno-zawodowe i podejmowali wyzwania świadczące o tym, że czują się coraz pewniej w swoim środowisku lokalnym. Aktywnie włączali się w wydarzenia swojego środowiska i w ramach społecznych dni świadczyli nieodpłatne usługi na rzecz społeczności lokalnej  przekazując  swoje prace i wyroby okolicznościowe z okazji różnych wydarzeń gminnych.

Ostatnia z elementów pn.: ,"Sami o sobie. Twój ważny punkt widzenia" polegał na aktywizacji uczestników projektu w obszarze tworzenia przez nich samych własnych instrumentów samopomocy ułatwiających osobom niepełnosprawnym proces integracji społeczno-zawodowej. Narzędziami były wydawane przy pomocy specjalistów: miesięcznik "Wspólne Drogi" i portal internetowy dotyczący integracyjnych problemów społecznych i zawodowych osób niepełnosprawnych z terenu powiatu. Osoby niepełnosprawne podjęły próbę zajęcia się sferą merytoryczną, poszukując i opisując ważne obszary tematyczne m. in. bariery prawne, organizacyjne, wywiady ze specjalistami, pytania do ekspertów, informacje lokalne dotyczące różnych dziedzin życia. Na łamach miesięcznika dzielili się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Prezentowali swoje sukcesy i osiągnięcia. Nawiązywali kontakty towarzyskie. Opisywali walory turystyczne swojej okolicy. Udzielali rad i porad.

Bardzo ambitnym zadaniem w projekcie było też opracowanie trzech e-poradników na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych na terenie Powiatu krośnieńskiego. W poradnikach zawarto kompendium wiedzy dotyczące problemów osób niepełnosprawnych. Posługując się poradnikiem osoba niepełnosprawna mogła dowiedzieć się na temat orzecznictwa o niepełnosprawności, przysługujących ulgach, zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, formach rehabilitacji, edukacji itp.

W czasie trwania projektu udzielana też była pomoc i wsparcie specjalistyczne. Na terenie trzech Lokalnych Centrów udzielane były porady psychologiczno-doradcze, co znacznie ułatwiło uczestnikom na zdefiniowanie własnych umiejętności, predyspozycji i potrzeb. Kontakty z psychologiem i doradcą zawodowym były cykliczne. Specjaliści podjęli szereg działań w celu wzmocnienia osób, które takiej pomocy oczekiwały. Prowadzili spotkania indywidualne i grupowe w celu doskonalenia umiejętności interpersonalnych, rozpoznawania swoich mocnych stron, podnoszenia samooceny i poczucia własnej wartości oraz aspiracji zawodowych.

Autorzy projektu założyli również, że oprócz działań ukierunkowanych na integrację społeczno-zawodową w środowisku lokalnym, zaproponowana  będzie profesjonalna pomoc w doborze właściwej formy szkoleniowej pozwalającej nabyć beneficjentom nowe rynkowe umiejętności zawodowe poświadczone otrzymanymi dyplomami lub certyfikatami. Z tej formy aktywności zawodowej skorzystało aż 63. uczestników projektu. Mięli okazję uczestniczyć w następujących szkoleniach i kursach zawodowych: prawa jazdy kat. B, florystycznym, języka niemieckiego, języka angielskiego, komputerowym, masażu klasycznym i kamieniami, gastronomicznym, kosmetycznym, obsługi kas fiskalnych oraz księgowości.

Niezależnie od uczestnictwa w bezpłatnych szkoleniach i kursach zawodowych  dla najbardziej zaangażowanych w realizację projektu oraz zdeterminowanych w dążeniu do podjęcia zatrudnienia zaproponowano trzymiesięczne staże zawodowe, za które otrzymali  stypendia.

Kluczowym elementem projektu okazała się integracja uczestników, którzy na co dzień działają w Lokalnych Centrach Aktywizacji i Integracji Społeczno-Zawodowej ,,PERSPEKTYWA" na terenie trzech gmin: Bytnica, Bobrowice i Dąbie.

Z inicjatywy koordynatora projektu zorganizowano  też dla uczestników projektu letni piknik w stadninie koni w Bronkowie. Były to  działania dodatkowe, które nie zostały ujęte w budżecie projektowym. Ale ze względu na duże zainteresowanie uczestników projektu taką  imprezą  podjęto starania i wspólne spotkanie integracyjne się odbyło. 

- Cieszy nas fakt, że uczestnicy projektu odczuwają potrzebę bycia razem, chcą się lepiej poznać  i integrować.   Dzięki tej imprezie mogliśmy ocenić w jakim stopniu udało nam się zaktywizować uczestników projektu i przełamać bariery psychologiczne i mentalne. Zaangażowanie uczestników projektu i ich najbliższych w przygotowanie pikniku było ogromne. Sami przygotowali dekoracje, piekli ciasta, wykonali znaczki okolicznościowe. Tego dnia dopisała nie tylko pogoda, ale i humory. Program pikniku obfitował w wiele atrakcji. Dla uczestników projektu przygotowano pyszne jedzenie, tematyczne zabawy konkursowe oraz stoisko promujące dorobek uczestników projektu. Zaprezentowano m. in. wernisaż prac osób niepełnosprawnych wykonanych pod opieką nauczycieli-instruktorów w ramach Tematycznych Grup Aktywności Twórczej. Dla osób chętnych zorganizowano przejażdżkę bryczką po pięknej bronkowskiej okolicy. W czasie kilkugodzinnej imprezy dla przedstawicieli trzech Lokalnych Centrów przeprowadzono konkursy z zakresu wiedzy florystycznej, turystycznej oraz promującej własne, niepowtarzalne Lokalne Centrum.  Działania te pokazały, że wszyscy stali się autentyczną rodziną projektową - informuje Ewa Nawracała.

Obecnie SIKOŃ - Fundacja Dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zielonej Górze  realizuje samodzielnie już na terenie Powiatu krośnieńskiego kolejny, dwuletni projekt pn. ,,PERSPEKTYWA - kompleksowy projekt aktywizacji społeczno-zawodowej niepełnosprawnych mieszkańców gmin Maszewo, Bytnica, Dąbie, Bobrowice, Gubin, Krosno Odrzańskie", który ma na celu podniesienie poziomu kompetencji i umiejętności zawodowych osób niepełnosprawnych i nieaktywnych zawodowo poprzez realizację nowych, autorskich zajęć w Gminnych Punktach ,,PERSPEKTYWA" oraz zdobycie certyfikowanych zaświadczeń z zewnętrznych egzaminów sprawdzających, potwierdzających nabycie określonych umiejętności zawodowych.

Źródło: SIKOŃ - Fundacja Dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zielonej Górze

Pt., 4 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka