Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co to jest wolontariat rodzinny?

Co to jest wolontariat rodzinny? fotolia.pl

Jak ciekawie i z pożytkiem dla siebie i innych spędzać czas z rodziną - to temat debaty "Nie marnuj czasu z rodziną!... czyli jak wspólnie zrobić coś dobrego", która odbędzie się 6 marca 2014 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Organizują ją Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacja PZU.

Jak wynika z zeszłorocznego badania TNS Polska - 71% Polaków uważa, że brak im atrakcyjnych inicjatyw społecznych, w które mogliby się zaangażować. Organizatorzy zbadali zaangażowanie rodzin w oferty wolontariatu w Warszawie. Jak mówi Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: Razem z Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zbadaliśmy m.in. w jaki sposób rodziny działają na rzecz konkretnej organizacji lub instytucji, jakie z tego mają korzyści i przede wszystkim jakie mogą być główne bariery w angażowaniu się rodzin w działania społeczne. Badanie zostanie zaprezentowane przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego w czasie debaty 6 marca.

Czy wolontariat wykonywany całymi rodzinami może pomóc w wychowaniu dziecka? Skąd dziecko może czerpać wiedzę o wartościach? Jak motywować dziecko, aby samo chciało działać dla innych? Kto tak naprawdę wychowuje dziś dzieci: rodzice, szkoła, internet czy rówieśnicy? - o tym porozmawiają eksperci. Wśród nich będą prof. Anna Giza-Poleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, której celem jest wspieranie psychicznego i emocjonalnego zdrowia dzieci i młodzieży oraz Dorota Zawadzka - psycholog rozwojowy, Zdzisław Hofman z Fundacji Rozwoju Wolontariatu i Rafał Lew-Starowicz z Zakładu Edukacji Medialnej APS, który przez rok przebywał wraz z żoną i synem w Kenii. Z ramienia Kancelarii Prezydenta udział w debacie weźmie Irena Wóycicka. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kolińska-Dąbrowska - dziennikarka „Gazety Wyborczej”.

Podczas spotkania wystąpią także bezpośrednio zaangażowani w wolontariat rodzinny. O działalności schroniska w Korabiewicach, gdzie wyprowadzaniem psów zajmują się głównie wolontariusze opowie Irena Kowalczyk - pomysłodawczyni akcji wolontariackich w schronisku i „online ‘owiec” z 10-letnim doświadczeniem w branży, która od września 2012 charytatywnie prowadzi fanpage Schroniska w Korabiewicach.Towarzyszyć jej będą dwie wolontariuszki Korabiewic - Marta Minchberg wraz z córką Sarą opowiedzą w czasie debaty m.in czym są „WoloWeekendy”, jak można zaangażować się całą rodziną i przede wszystkim o motywacjach wolontariuszy, którzy często, by dojechać do Korabiewic, pokonują duże odległości.

Z kolei Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje wolontariat międzypokoleniowy. Marta Kukowska razem z zespołem stara się zapewnić wolontariuszom opiekę i program pracy dopasowany do indywidualnych zainteresowań, potrzeb, a także preferencji czasowych. Mają oni również możliwość udziału w warsztatach organizowanych przez specjalistów w ramach „Akademii Wolontariatu”. Jedną z rodzin, która wspiera Muzeum, są państwo Tkaczowie, którzy opowiedzą w czasie debaty w Bibliotece Uniwersyteckiej, dlaczego akurat tam, a nie gdzie indziej angażują się w rodzinne pomaganie i jak to się stało, że bliźniacy Andrzej i Kamil zagrali w filmie "Biegnij, chłopcze, biegnij" Pepe Danquarta. Film ten jest ekranizacją książki Orleva o małym uciekinierze z getta. Wśród wolontariuszy, którzy w czasie debaty w Bibliotece Uniwersyteckiej opowiedzą o swoim rodzinnym zaangażowaniu w ramach „Kalejdoskopu wolontariatu”, będzie również rodzina Olszewskich - Marta Olszewska, jest pracownikiem PZU oraz liderką wolontariatu pracowniczego oraz koordynatorką Szlachetnej Paczki. Wraz z pracownikami Biura Ubezpieczeń Finansowych, w którym pracuje, przygotowała salkę gimnastyczno - korekcyjną w Domu Dziecka w Otwocku. W akcji wzięli udział pracownicy ze swoimi rodzinami.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji znajduje się na www.wolontariatrodzinny.pl.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Sob., 1 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: