Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona zdrowia psychicznego. Co robią PCPR–y, MOPS-y i GOPS-y?

Ochrona zdrowia psychicznego. Co robią PCPR–y, MOPS-y i GOPS-y? fotolia.pl

Resort zdrowia opracował raport nt. realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w roku 2012 (tak, tak, to nie pomyłka, rok trwało, bowiem zbieranie materiałów o raportu). Wynika z niego, że z naszym zdrowiem psychicznym jest coraz gorzej, ale zaczyna się w kraju poważniej traktować ten problem i podejmować odpowiednie działania zapobiegawcze i lecznicze.

Raport składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy opisuje w sposób syntetyczny najważniejsze działania, jakie zostały podjęte w celu realizacji Programu, w oparciu o sprawozdania jego realizatorów. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację celów Programu przedstawia rozdział drugi, a w końcowej części zestawiono wyniki obrazujące osiągnięte efekty.

Sporo miejsca poświęca się w nim działaniom samorządów terytorialnych, w tym powiatowych centrów pomocy rodzinie oraz miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej.

Realizacja lokalnych programów promocji zdrowia psychicznego rozpoczęła się w 608 gminach, (co stanowi 38% gmin). W zakresie tego zadania powstało łącznie 495 programów zapobiegania przemocy.

Realizatorami programów promocji zdrowia psychicznego rozpoczęła się w 608 gminach (w głównej mierze były jednostki organizacyjne pomocy społecznej).

Efekty realizacji programów to:

  • podniesienie świadomości społecznej w zakresie występowania zjawiska przemocy,
  • przełamywanie barier strachu, wstydu przez ofiary przemocy domowej,
  • zwiększenie wrażliwości u dzieci i młodzieży na problem przemocy rówieśniczej, asertywności, poczucia własnej wartości i godności,
  • nabycie umiejętności asertywnych zachowań przez osoby i rodziny dotknięte, bądź zagrożone zjawiskiem przemocy domowej,
  • zwiększenie wrażliwości społecznej wobec aktów przemocy w rodzinie oraz zwiększenie dostępności oferowanych form pomocy i wsparcia osobom doznającym przemocy,
  • zwiększenie skuteczności oferowanych form pomocy i wsparcia osobom doznającym przemocy.

W ramach realizacji zadania polegającego na zwiększeniu udziału zagadnień pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi w działalności Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie podjęto działania w 56 powiatach. Wysokość nakładów finansowych poniesionych na pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi w ogólnych wydatkach Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, wyniosła od 100 do 49 233 888 zł.

W 125 powiatach przystąpiono do realizacji zadania, mającego na celu zwiększenie dostępności rehabilitacji zawodowej, organizacji poradnictwa i szkoleń zawodowych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Programy skierowane były do osób bezrobotnych, poszukujących pracy, z orzeczonym stopniem niepełnosprawności z tytułu zaburzeń psychicznych oraz do pracodawców deklarujących możliwość zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Przeprowadzono 104 szkolenia zawodowe, w których uczestniczyło łącznie 752 osób. Udzielono 4 259 porad zawodowych, które objęły 2 725 osób.

Kształceniem zawodowym objęto 430 osób a pośrednictwem pracy objęto 4 714 osób.

W warsztatach terapii zajęciowej uczestniczyły 1 964 osoby. W 56 powiatach środki na realizację zadania pochodziły z budżetów własnych samorządów.

Pełną treść informacji resoru zdrowia na temat realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w roku 2012 zamieszczamy poniżej.

Niedz., 23 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Marek Wójcik