Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dwa nowe uzdrowiska in spe

Dwa nowe uzdrowiska in spe fotolia.pl

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa status obszaru ochrony uzdrowiskowej może uzyskać teren, który spełnia warunki stawiane uzdrowisku z wyjątkiem istnienia na jego terenie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego. Teren taki może stać się uzdrowiskiem po wybudowaniu takich obiektów. Obecnie w Polsce wyznaczone zostały dwa obszary ochrony uzdrowiskowej. W listopadzie do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego trafiły projekty dwóch kolejnych rozporządzeń dotyczących tego zagadnienia.

Są to:

  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej Miastu Frombork i sołectwom: Bogdany i Ronin położonym na obszarze gminy Frombork. Na terenie tym udokumentowano występowanie wód mineralnych, które można stosować o kąpieli leczniczych w schorzeniach narządów ruchu, a także wspomagająco w inhalacji oraz kuracjach pitnych (po usunięciu nadmiaru radonu). Potencjalne kierunki leczenia uzdrowiskowego to: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby naczyń obwodowych i choroby układu nerwowego;
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej sołectwom: Astachowice, Bądków, Biała, Brachowice, Dzierżązna, Gieczno, Grabiszew, Jasionka, Rogóźno, Śladków Górny, Warszyce, Wola Rogozińska i Wypychów położonym na obszarze gminy Zgierz oraz sołectwu Celestynów położonym na obszarze gminy Ozorków („Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Rogóźno”). Na objętym projekcie rozporządzenia obszarze znajdują się bogate złoża torfu i borowiny oraz wód geotermalnych, solankowych, leczniczych i mineralnych. Potencjalny profil powstającego uzdrowiska to leczenie chorób układu oddechowego, układu krążenia oraz chorób ortopedyczno-urazowych.
Wt., 19 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski