Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Forum dla rodziny - oferta państwa dla każdej rodziny

Forum dla rodziny - oferta państwa dla każdej rodziny fotolia.pl

Cykl spotkań o polityce prorodzinnej „Forum dla rodziny” zainaugurowano 23 października br. debatą w Kancelarii Premiera RP.

Przedstawiając ideę Forum premier Donald Tusk podkreślił, że rządowi zależy na autentycznym dialogu ze wszystkimi stronami zainteresowanymi i zaangażowanymi na rzecz rodzin, a w efekcie na znalezieniu najtrafniejszej drogi dojścia z ofertą ze strony państwa do każdej polskiej rodziny. Zadeklarował, że rząd będzie starał się wspólnie przyjęte priorytety realizować w ramach realnych możliwości finansowych.

Wśród działań, jakie rząd zrealizował w Roku Rodziny, premier Donald Tusk wymienił m.in. obniżenie opłat do max. 1 zł za dodatkowe godziny pobytu dziecka w przedszkolu; zwiększenie do 80 proc. dofinansowania przez państwo budowy żłobków, wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich. Jednak te najbardziej szczytne projekty prorodzinne, spowodowały wiele emocji, z czego wynika, że wciąż jeszcze wielu rodziców nie zostało przekonanych do nowych rozwiązań i dlatego konieczne jest kontynuowanie dialogu - podkreślił.

- Długo dyskutowaliśmy z rodzicami, liderami opinii publicznej, nauczycielami przedszkolnymi, samorządowcami o tym, co zrobić, żeby przedszkole w Polsce nie było instytucją zbyt drogą dla gigantycznej liczby niezamożnych polskich rodzin. Po wielu miesiącach starań, także poważnej rozmowy z ministrem finansów, zbudowaliśmy model, w którym ta godzina nie może być droższa niż złotówka i znaleźliśmy na to pieniądze. Ale co się okazało - że istnieje także oczywisty, zrozumiały interes publiczny, żeby dzieci w przedszkolu były jak najlepiej edukowane na tyle, na ile to jest możliwe w przedszkolu - mówił premier.

Donald Tusk odniósł się także do obowiązku szkolnego dla sześciolatków i propozycji przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Najtrudniejsze okazało się przekonanie rodziców i nauczycieli, że ten projekt jest z korzyścią dla dzieci i rodziców, a nie przeciwko nim - stwierdził i poinformował, że przed głosowaniem w sejmie zaprosi inicjatorów referendum na spotkanie, aby przedyskutować wszystkie związane z tym kwestie - za i przeciw referendum, za i przeciw 6-latkom w szkole.

Więcej można znaleźć klikając TUTAJ.

źródło: men.gov.pl

Pt., 1 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun