Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NBP analizuje polski rynek pracy

NBP analizuje polski rynek pracy fotolia.pl

Czas poszukiwania pracy w Polsce jest długi i systematycznie rośnie. Duży udział bezrobocia frykcyjnego podnosi znaczenie usprawniania pośrednictwa pracy, które jest zróżnicowane regionalne. Osoby bezrobotne napotykają na liczne bariery w dotarciu do informacji o wolnych miejscach pracy.

Przy malejącym indeksie napięć na rynku pracy, koszt zapełnienia wakatu nieznacznie obniżył się. Dominuje samodzielne poszukiwanie pracowników oraz samodzielne poszukiwanie pracy. Ok. ¼ osób poszukujących pracy to osoby zatrudnione.Wraz ze wzrostem płacy minimalnej oczekiwania płacowe osób bezrobotnych wzrosły, lecz nadal nie odbiegają znacząco od wynagrodzeń „rynkowych” i kolejny rok z rzędu są niższe niż „poprzednia płaca”.

Emigracja stanowi marginalną, alternatywę dla pracy w Polsce, teoretycznie pod uwagę bierze te opcję ok. 1/5 zarejestrowanych osób bezrobotnych.

Aktywność kobiet silnie ograniczana jest koniecznością opieki nad dziećmi i osobami zależnymi – niższa aktywność w poszukiwaniu pracy i niższe oczekiwania płacowe. Rozwiązania ułatwiające godzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych są stosowane przez pracodawców rzadko i występują w firmach oferujących także lepsze warunki finansowe.

To niektóre z wyników raportu na temat sytuacji na rynku pracy wydanego przez Narodowy Bank Polski. Badanie Ankietowe Rynku Pracy realizowane są w NBP od 2006r. Raport został przygotowany w Instytucie Ekonomicznym we współpracy z szesnastoma oddziałami okręgowymi.W opracowaniu poruszono następujące problemy: tworzenie miejsc pracy (źródła popytu na pracę, kto tworzy stanowiska pracy, gdzie powstają miejsca pracy dla osób z wysokimi kwalifikacjami); podaż pracy (co wpływa na sposoby poszukiwania pracy oraz co kształtuje oczekiwania płacowe osób poszukujących zatrudnienia, jakie są bodźce do pozostawania w aktywności dla osób starszych i czy zatrudnienie w szarej strefie to wybór, czy konieczność); search&matching (jak firmy szukają pracowników, a jak kandydaci szukają pracy, oczekiwania płacowe osób bezrobotnych, emigrantów i osób młodych, czy koszt znalezienia pracownika powstrzymuje od stworzenia miejsca pracy).

Źródło: Stanisław Cichocki, Katarzyna Saczuk, Paweł Strzelecki, Robert Wyszyński, Joanna Tyrowicz (red.), Raport 2013. Badanie ankietowe rynku pracy, Instytut Ekonomiczny, NBP 2013.

Niedz., 29 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna