Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sytuacja w oświacie w czasie pandemii - informacja MEN

Sytuacja w oświacie w czasie pandemii - informacja MEN fotolia.pl

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży 29 maja br. Minister Edukacji Narodowej przedstawił informację na temat sytuacji w szkołach i przedszkolach w czasie pandemii tj.: przebiegu zdalnego nauczania, przygotowania do egzaminów, sposobu i terminów otwierania szkół i przedszkoli oraz związanego z tym zabezpieczenia epidemicznego.

W celu umożliwienia zapoznania się z dokumentem, został on zamieszczony poniżej w załączniku.

Po omówieniu informacji rozpoczęła się dyskusja. W jej trakcie posłowie zwracali uwagę m.in. na następujące zagadnienia:

  • problem dzieci, które zniknęły z sytemu i nie korzystają z nauczania zdalnego,
  • zrekompensowanie samorządom kosztów jakie poniosły na zakup sprzętu (środki otrzymane w ramach programu Zdalna szkoła były niewystarczające)
  • konieczność wyrównywania szans dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • wykonywanie testów na koronawirusa nauczycielom powracającym do pracy z uczniami.

Padały także pytania o to jak resort edukacji przygotowuje się na ewentualną drugą falę epidemii i konieczność zawieszenia zajęć jesienią.

Posłowie dziękowali rodzicom nauczycielom i samorządom za to, że przyjęli na siebie odpowiedzialność i zadania związane z edukacja w czasie pandemii. Podziękowania kierowane były także pod adresem resortu edukacji za sprawność i skuteczność podejmowanych działań.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piątkowski odnosząc się do podniesionych kwestii wskazał, że sytuacja narzucona przez epidemię jest nadzwyczajna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkich uczniów i wszystkich roczników, a także dorosłych. Dodał również, że według badania PISA Polska jest jednym z najbardziej dostępnych internetowo i komputerowo państw w Europie i na świecie. Odpowiadając w temacie uczniów, którzy nie uczestniczą w nauczaniu zdalnym, minister zauważył, że tak samo jak przy tradycyjnym nauczaniu, zgodnie z prawem oświatowym, powinni oni być zachęceni do realizowania obowiązku szkolnego przez dyrektora szkoły, nauczycieli i organy prowadzące.
Odnosząc się do kwestii powrotu uczniów do szkół we wrześniu, Dariusz Piątkowski stwierdził, że nie wiadomo jeszcze jak sytuacja będzie wyglądała jesienią. Podkreślił jednak, że zostały przygotowane ramy prawne do prowadzenia nauczania zdalnego. Szef MEN wyraził jednak nadzieję, że epidemia zostanie na tyle opanowana, że będzie możliwość powrotu do normalnego trybu życia, przy zachowaniu zasad ostrożności. Odnoście przeprowadzania testów nauczycielom powracającym do szkół minister wskazał, że nie posiada kompetencji do podejmowania takich rozstrzygnięć, bowiem to lekarz podejmuje decyzję, czy ktoś powinien być testowany, czy jest realne zagrożenie.

Jak podkreślił Minister Edukacji Narodowej: „Po kilku tygodniach kształcenia na odległość, przy braku kontaktu fizycznego uczniowie, nauczyciele i rodzice dostrzegają zalety tradycyjnej nauki. To będzie jeden z pozytywów.”

Śr., 3 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka