Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posłowie dyskutowali o ochotniczych strażach pożarnych

Posłowie dyskutowali o ochotniczych strażach pożarnych fotolia.pl

12 lutego br. sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyła Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli finansowania działalności ochotniczych straży pożarnych.

Informacje w imieniu Najwyższej Izby Kontroli przedstawił wiceprezes NIK – Tadeusz Dziuba.

Jak wynika z raportu w Polsce działa ponad 16 tys. jednostek OSP, z których część (30%) jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Koszty ich funkcjonowania pokrywane są głównie z budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz budżetu państwa.

Założeniem kontroli było zbadanie czy środki publiczne zostały wykorzystane zgodnie z prawem i efektywnie, tj. czy zostały wydatkowane oszczędnie oraz jakie to przyniosło efekty dla osiągnięcia wymaganego poziomu wyposażenia oraz przeszkolenia. Skontrolowanych zostało 12 gmin, w których funkcjonowało 111 jednostek OSP.

W efekcie kontroli stwierdzono, że środki finansowe wykorzystano efektywnie, chociaż stwierdzono w niektórych przypadkach nieprawidłowości w udzielaniu dotacji przez gminy oraz nieprzestrzegania przepisów dotyczących badań lekarskich członków OSP, brak których uniemożliwiał udział w akcjach ratowniczych.

W dyskusji oprócz posłów wypowiadali się też przedstawiciele MSWiA oraz Zarządu Głównego Związku OSP RP. Zwracano m.in. uwagę na potrzebę lepszego uregulowania przepisów dotyczących diet za utracony zarobek pracowników biorących udział w akcjach ratowniczych oraz lepszego wyposażenia w sprzęt.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Czw., 13 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka