Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przyjęta przez Radę Ministrów

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przyjęta przez Radę Ministrów fotolia.pl

1 października 2019 r. rząd przyjął strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego, która zakłada zwiększenie dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw. Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego identyfikuje 20 najważniejszych barier dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, proponując 90 konkretnych działań, które stanowią ich rozwiązanie. Przy czym są to rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo inwestorów, jak i efektywność i przyjazność procedur.

Chodzi m.in. o podwyższenie poziomu oszczędności i inwestycji w Polsce oraz podniesienie poziomu edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie funkcjonowania rynku finansowego. Do wzrostu bezpieczeństwa inwestorów powinno też zaliczać się proponowane stworzenie prokuratury i składów sędziowskich, którzy będą specjalizować się w sprawach dotyczących rynku finansowego. SRRK zwraca również uwagę na przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego przez spółki notowane na giełdzie. Istotna jest również efektywność, przejrzystość i płynność kluczowych segmentów rynku. Według Strategii konieczne jest powołanie Pełnomocnika Ministerstwa Finansów do spraw wdrożenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego i zawarcia trójstronnego porozumienia pomiędzy Ministerstwem Finansów, Komisją Nadzoru Finansowego i Narodowym Bankiem Polskim na rzecz rozwoju rynku. 

SRRK powstała we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i stanowi realizację jednego z postulatów zawartych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przyjęta przez rząd będzie realizowana w latach 2019-2023.

Pt., 4 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn