Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Etykiety energetyczne na nowych zasadach

Etykiety energetyczne na nowych zasadach fotolia.pl

Jak informuje resort energii, Rada Ministrów 19 marca 2019 r., zatwierdziła projekt ustawy o zmianie ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię oraz o kontroli realizacji programu znakowania urządzeń biurowych oraz niektórych innych ustaw. Teraz projektem zajmie się Sejm.

Nowelizacja ma na celu zapewnienie prawidłowego stosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającego ramy etykietowania energetycznego i uchylającego dyrektywę 2010/30/UE. Rozporządzenie ma w założeniu pozwolić na uproszczenie otoczenia regulacyjnego dla państw członkowskich i podmiotów gospodarczych oraz ujednolicenie stosowania i wdrażania przepisów w zakresie etykietowania energetycznego w całej Unii Europejskiej. Mimo tego, że rozporządzenie obowiązuje bezpośrednio, to pozostawiono w nim do uregulowania przez państwa członkowskie kwestię procedur kontroli spełniania wymagań dotyczących etykietowania energetycznego oraz problematykę stosowania sankcji za naruszenie przepisów rozporządzenia.

Projekt ustawy ma zapewnić ciągłość prawidłowego funkcjonowania dotychczasowego systemu kontroli produktów wykorzystujących energię prowadzonego przez wojewódzkie inspektoraty inspekcji handlowej oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, a także wykonywania działań w zakresie monitorowania systemu kontroli prowadzonych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ministerstwo przypomina, że etykiety energetyczne informują nas o tym, ile energii zużywa dane urządzenie, w skali od A do G. Klasa A (kolor zielony) oznacza najmniejsze zużycie energii elektrycznej, a klasa G (kolor czerwony) – największe. Obecnie coraz więcej urządzeń jest zaliczanych do klas A+, A++ i A+++. Stwierdzono jednak, że taka klasyfikacja efektywności energetycznej jest dla konsumentów nie do końca przejrzysta – stąd też w nowym systemie klasyfikacji zostanie przywrócona pierwotna skala od A do G (bez klas A+, A++ i A+++). Nowe etykiety energetyczne będą stosowane równolegle ze starymi – do czasu ich całkowitego wycofania w wyznaczonych okresach przejściowych.

Źródło: www.gov.pl

Czw., 21 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel