Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koniec z gazetami samorządowymi i reklamami?

Koniec z gazetami samorządowymi i reklamami? fotolia.pl

Klub poselski Kukiz`15 wniósł do Sejmu projekt nowelizacji Prawa prasowego. Zakres modyfikacji dotyczy dwóch kwestii. Po pierwsze, uniemożliwienia jednostkom samorządu terytorialnego wydawania gazet samorządowych. Po drugie, samorząd i jego jednostki organizacyjne mają mieć zabronione publikowanie i zamawianie reklam, w których prezentowane są "wizerunki osób będących jednoosobowymi organami wykonawczymi tych jednostek, osób wchodzących w skład organów jednostek samorządu terytorialnego, a także innych osób".

Gazety samorządowe to propaganda i nieuczciwa konkurencja

W opinii autorów projektu ustawy, pisma samorządowe są w istocie instrumentami propagandy w rękach lokalnych władz. Gazety samorządowe, redagowane przez urzędników, wydawane są za publiczne pieniądze w oderwaniu od rynkowych realiów, stanowiąc nieuczciwą konkurencję dla niezależnych prywatnych mediów. Wydawnictwa te są często kolportowane bezpłatnie i można znaleźć w nich komercyjne reklamy. Treść lokalnych gazet ma jednostronny, polityczny charakter i przedstawia w samych superlatywach miejscowych włodarzy. A niewygodne dla miejscowego wójta czy starosty opinie po prostu nie są w nich publikowane. W opinii posłów klubu Kukiz`15, wydawanie lokalnych gazet przez samorządy narusza wolność słowa i umacnia lokalne grupy interesu.

Reklamy bez twarzą

Drugi aspekt nowelizacji Prawa prasowego autorstwa posłów Kukiz`15 polega na zakazaniu samorządom publikowania reklam z wykorzystaniem wizerunków osób sprawujących urząd. W opinii autorów, prezentacja wizerunku lokalnych samorządowców, ale również "innych osób", na plakatach, billboardach, w lokalnych gazetach, itp. opłacanych przez jednostki samorządu terytorialnego, jest kolejnym przykładem marnotrawienia publicznych pieniędzy.

Z projektem można zapoznać się tutaj: www.orka.sejm.gov.pl.

Pt., 23 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża