Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna - najprawdopodobniej świadczeniem gwarantowanym

Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna to każde wspomaganie oddychania, zastosowane bez użycia rurki dotchawiczej. W praktyce polega ona na wytworzeniu dodatkowej różnicy ciśnień między górnymi drogami oddechowymi a klatką piersiową – dzięki temu następuje poprawa przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Opierając się na wynikach badań naukowych wskazujących, że stosowanie NWM przyczynia się do zmniejszenia śmiertelności chorych z kwasicą oddechową o 50% w porównaniu do chorych, u których zaostrzenia leczone były tradycyjnie, Minister Zdrowia zaproponował uwzględnienie nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w katalogu świadczeń gwarantowanych.

Nie bez znaczenia był również fakt, że leczenie za pomocą NWM jest znacznie tańsze niż inwazyjna wentylacja mechaniczna – co sprawia, że w wielu krajach Europy NWM zaspokaja 60-80% potrzeb w zakresie wspomagania oddychania.

Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna może być prowadzona na dwa sposoby – albo poprzez wytworzenie ujemnych ciśnień wokół klatki piersiowej albo poprzez wytwarzanie dodatnich ciśnień bezpośrednio w drogach oddechowych dzięki podawaniu pod ciśnieniem powietrza (wzbogaconego ewentualnie tlenem) przez odpowiednio szczelną maskę twarzową lub nosową. Zgodnie z propozycją Ministra Zdrowia NWM będzie można stosować na oddziałach: chorób płuc oraz anestezjologii i intensywnej terapii w wydzielonych salach zapewniających co najmniej 4 stanowiska intensywnej opieki medycznej.

Drugim świadczeniem przewidzianym do wprowadzenia do katalogu świadczeń gwarantowanych przez rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego jest terapia protonowa nowotworów oka, w praktyce czerniaka naczyniówki. W obecnym stanie w chwili rozpoznania jedynie u 2% chorych stwierdza się obecność przerzutów, jednakże w ostatecznym rachunku około połowa chorych umiera z powodu późniejszego rozsiewu procesu nowotworowego. Radioterapia protonowa umożliwia wyleczenie czerniaka na wczesnym etapie jego rozwoju, przy dużych szansach na zachowanie przez pacjenta gałki ocznej. Jak wskazują badania wskaźnik wyleczalności miejscowej po radioterapii wynosi obecnie 95%, przy czym u 90% pacjentów udaje się zachować gałkę oczną, zaś u ok. 50% prawidłowe widzenie.

Omawiane rozporządzenie wprowadza ponadto liczne zmiany o charakterze porządkowym, w tym związane z korektą poczynionych wcześniej błędów redakcyjnych. Projekt będzie omawiany na majowym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Czw., 17 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski