Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w systemie informacji oświatowej

Zmiany w systemie informacji oświatowej fotolia.pl

6 kwietnia br. podczas wspólnego posiedzenia Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1434).

Podsekretarz Stanu w MEN Marzenna Drab przedstawiła projekt nowelizacji i główne zmiany.

Jak wskazała komunikacja bazy danych SIO z lokalnymi bazami danych stwarza liczne problemy. Obecny system uniemożliwia w praktyce prace na wielu stanowiskach w jednej szkole lub placówce oraz nie jest odporny na awarie lokalnych komputerów co powoduje liczne utraty danych przez jednostki co wymaga złożenia wniosku o odzyskanie danych do MEN. W samym roku 2015 wpłynęło 4 i pół tysiąca takich wniosków.

W projekcie zaproponowano aby architekturę SIO stanowiła tylko jedna baza danych, której administratorem będzie MEN. Komunikacja z tą bazą będzie się odbywała za pomocą aplikacji internetowej tj. przez przeglądarkę internetową. Będę temu towarzyszyły także inne zmiany usprawniające pracę systemu.

Zmiana umożliwi jednoczesne wprowadzanie danych identyfikacyjnych i danych dziedzinowych co uprości procedurę wprowadzania danych, umożliwiając jednocześnie import danych dziedzinowych do bazy danych SIO ze źródeł zewnętrznych.

Zmianie ulegnie także procedura weryfikacji danych identyfikacyjnych ucznia lub nauczyciela przekazanych do bazy danych SIO z rejestrem PESEL. W przypadku negatywnej weryfikacji osoba taka zostanie oznaczona w systemie jako niezweryfikowany a szkoła lub placówka będzie zobowiązana do niezwłocznego wyjaśnienia stanu faktycznego dotyczącego tej niezgodności.

Szczegółowo projekt zostanie omówiony podczas kolejnego posiedzenia Komisji. 

Sob., 8 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka