Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obniżenie wymagań wobec lekarzy udzielających świadzeń specjalistycznych

Skrócenie kolejek pacjentów oczekujących na przyjęcie przez lekarzy-specjalistów ma nastąpić również poprzez obniżenie wymagań stawianych lekarzom udzielającym porad specjalistycznych.

Zmiany te dotyczą:

·         obniżenia dotychczas obowiązujących wymagań wobec lekarzy w trakcie specjalizacji. Co do zasady polega to na obniżeniu o jeden rok progu umożliwiającego samodzielne udzielanie świadczeń. I tak po zmianach lekarze posiadający inną specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w odpowiedniej podstawowej dziedzinie medycyny będą mogli udzielać od chwili rozpoczęcia specjalizacji, pozostali lekarze w trakcie specjalizacji w dziedzinie okulistyki lub dermatologii i wenerologii – po drugim roku specjalizacji, a w przypadku pozostałych dziedzin medycyny – po pierwszym roku. We wszystkich przypadkach warunkiem udzielania świadczeń będzie uzyskanie od kierownika specjalizacji potwierdzenia wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę;

·         określenia, że wiele porad specjalistycznych będzie mogło być wykonywanych przez lekarzy ze specjalizacją I stopnia w określonych dziedzinach medycyny.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Zasygnalizować należy, że zmiana definicji lekarza w trakcie specjalizacji ma dotyczyć również świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Pt., 25 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski