Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany zatwierdzone

Zgodnie z przypuszczeniami posiedzenie Zespołu ds. Ustrojowych w dniu 19 czerwca 2013 roku przerodziło się w spór poszczególnych korporacji samorządowych stających na straży „swoich" jednostek. Po długiej dyskusji projekt zmian granic jednostek samorządu terytorialnego został zaopiniowany pozytywnie z pojedynczym głosem odrębnym.

Ów głos odrębny pochodził ze Związku Gmin Wiejskich RP, który odniósł się negatywnie do zaproponowanej zmiany granic miasta na prawach powiatu Rzeszów i gminy Krasne polegającą na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta Rzeszów obrębu ewidencyjnego Malawa, o powierzchni 1266,44 ha.

Największą aktywność wykazał jednak tradycyjnie Związek Miast Polskich. Stanął on bowiem w obronie kilku odrzuconych wniosków miast o poszerzenie swoich granic. Związek dowodzi, że rozwój miast, w tym także miast polskich, zawsze polegał na ekspansji terenów zurbanizowanych na tereny wcześniej niezabudowane, często słabo albo w ogóle niezagospodarowane w dotychczasowych granicach administracyjnych. Jego zdaniem w szczególnie trudnej sytuacji znajdują się miasta, które w wyniku rozmaitych, głównie nieprzemyślanych decyzji zostały „wydzielone" ze „swojej" gminy, czego efektem są dziś sztuczne twory: miasta i otaczające je gminy wiejskie o tej samej nazwie, najczęściej z siedzibą urzędu gminy i innych placówek gminnych w mieście, a nie gminie. Konkludując Związek złożył postulat, aby decydujące znaczenie miało kryterium zgody zainteresowanych mieszkańców, a nie całej jednostki. Zgodnie z tą filozofią Związek zażądał ponownego rozpatrzenia odrzuconego wniosku miasta Rzeszowa o przyłączenie sołectw Miłocin i Pogwizdów Nowy. Co ciekawe – nie wnoszono w ślad za Związkiem Gmin Wiejskich – o negatywne rozpatrzenie przyłączenia do Rzeszowa sołectwa Malawa – mimo że jego mieszkańcy wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec takiej zmiany... W każdym razie do swoich argumentów nie przekonał żadnej z innych korporacji samorządowych.

Rozstrzygnięcie Zespołu ma charakter wiążący.

Pt., 21 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski