Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

I znów zmiany granic

Połowa roku jest tradycyjnie okresem rozpatrywania propozycji zmian w zasadniczym podziale terytorialnym państwa. Nie inaczej wygląda sytuacja i w tym roku. Przedłożony do zaopiniowania przez Komisję Wspólną projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania granic niektórych gmin i miast, zmiany siedziby władz gminy oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta jest obszerny, jednak mało kontrowersyjny. Wynika to z konsekwentnego zastosowania się MAiC-u do zalecenia Rady Ministrów by negatywnie rozpatrywać wnioski, w których nie ma obopólnej zgody zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego.

W efekcie projekt rozporządzenia dotyczy 10 zmian w podziale terytorialnym (w tym jednej – miedzy gminą Grajewo i gminą miejską Grajewo – podwójnej, gdyż w praktyce gminy wymieniają się obszarami). Najbardziej kontrowersyjna zmiana dotyczy zmiany granic miasta Rzeszów. Proponuje się bowiem włączenie w granice tego miasta 1266,44 ha sołectwa Malawa z obszaru gminy Krasne z uzasadnieniem, że mieszkańcy sołectwa w dużym stopniu korzystają z usług o charakterze publicznym na terenie Rzeszowa. Zmianę poparły co prawda zarówno Rada Miasta Rzeszowa, jak i Rada Gminy Krasne, jednakże sami zainteresowani mieszkańcy w konsultacjach opowiedzieli się zdecydowanie przeciwko proponowanej zmianie (66,98% głosów przeciw, przy względnie wysokiej frekwencji 33,31%). Nie przeszkodziło to w zaproponowaniu zmiany.

Interesująca zmiana dotyczy miasta Czarna Woda. Miasto to wystąpiło bowiem o zmianę statusu gminy z gminy miejskiej na miejsko-wiejską. Władze wskazały we wniosku, że na proponowanych do wyłączenia z granic miasta terenach dominują funkcje rolnicze oraz usługi związane z obsługą rolnictwa i turystyki. Przedmiotowe wyłączenie ma umożliwić ze skorzystania z środków Unii Europejskiej przeznaczonych dla obszarów wiejskich oraz obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Na obszarach wyłączonych z miasta powstaną miejscowości Huta Kalna i Lubiki. Opisana zmiana wymaga odebrania statusu miasta gminie jako takiej, następnie nadanie tego statusu miejscowości jako takiej, po czym określenie granic tej miejscowości.

Status miasta mają uzyskać dwie miejscowości: Mrozy (województwo mazowieckie, powiat miński), Zaklików (województwo podkarpackie, powiat stalowowolski) i Stepnica (województwo zachodniopomorskie, powiat goleniowski).

Liczne są propozycje ustalenia granic miast w obrębie gmin miejsko-wiejskich – projekt rozporządzenia obejmuje 16 pozycji. Najciekawszy wniosek dotyczy ustalenia miasta Wschowa. Zmiana ma polegać na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta części obszarów obrębów ewidencyjnych: Przyczyna Górna i Osowa Sień o łącznej powierzchni 85,83 ha. Mieszkańcy tego obszaru meldowani są w nieistniejącej formalnie miejscowości Nowe Ogrody (od ul. Nowe Ogrody stanowiącej przedłużenie na terenie miasta Wschowa drogi, przy której zlokalizowane są problematyczne zabudowania). Objęcie terenu granicami miasta ma rozwiązać opisany problem.

Ponadto proponuje się dokonać zmiany siedziby władz gminy Terespol z Terespola na Kobylany. Zmiana podyktowana jest faktem wybudowania we wsi Kobylany centrum administracyjnego gminy.

Projekt rozporządzenia ma być wiążąco zaopiniowany przez Zespół ds. Ustrojowych.

Pt., 21 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski