Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Liczne zmiany w ewidencji gruntów i budynków

Nowe przepisy unijne, uchwalenie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, zmiany w innych aktach prawa krajowego, konieczność wzajemnej harmonizacji danych, a wreszcie wnioski z dotychczasowej praktyki działania ewidencji gruntów i budynków wymusiły opracowanie projektu rozporządzenia zawierającego liczne zmiany porządkowe.

Dotyczą one w szczególności:

  • uszczegółowienia i ujednolicenia zakresu informacji gromadzonych w rejestrze cen i wartości nieruchomości;
  • doprecyzowania zasad zaliczania gruntów do rodzajów użytków gruntowych;
  • określenia zasad wykazywania w rejestrze gruntów, w rejestrze budynków oraz w rejestrze lokali właścicieli i władających oraz ich udziałów we własności lub we władaniu w przypadkach, gdy właściciele czy władający nie są ustaleni oraz gdy prawa do nieruchomości związane są z małżeństwem lub innym podmiotem grupowym;
  • wypełnienia luki prawnej dotyczącej sposobu oznaczania działek ewidencyjnych powstałych w wyniku łączenia działek, podziału nieruchomości składającej się z wielu sąsiadujących ze sobą działek ewidencyjnych, czy wreszcie w przypadku zmiany granic obrębów ewidencyjnych;
  • uszczegółowienia trybu przeprowadzania ustalania przebiegu granic ewidencyjnych;
  • przyjęcia formatu GML, jako formatu wymiany i udostępnienia zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków oraz rejestru cen i wartości nieruchomości.

Przewiduje się również wydłużenie terminów, w których mają być zakończone działania mające na celu uzupełnienie baz danych ewidencyjnych o brakujące dane dotyczące budynków oraz nieruchomości lokalowych, a także działania związane z konwersją mapy ewidencyjnej do postaci elektronicznej. Proponuje się by proces ten został zakończony do 31 grudnia 2014 roku w odniesieniu do obszarów miast oraz 31 grudnia 2016 roku w odniesieniu do terenów wiejskich.

Warto dodać, że część zmian potwierdza trwałość zaborowych podziałów. Celem uniknięcia potrzeby przenumerowywania na dużą skalę działek ewidencyjnych proponuje się umożliwienie stosowania innego niż dotychczas stosowany sposobu oznaczania działek ewidencyjnych, powstałych w związku z podziałem nieruchomości. Jak wskazują projektodawcy jest to związane z faktem, że na części kraju kontynuowane są zasady numeracji działek ewidencyjnych właściwe dla… byłego katastru pruskiego.

Projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Czw., 7 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski