Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Pierwszy raz po przerwie świąteczno-noworocznej posłowie zbiorą się na posiedzeniu Sejmu w dniach 16-18 stycznia. W zaplanowanym porządku obrad plenarnych póki co nie ma projektów bezpośrednio dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego. Jednak interesująca wydaje się tematyka posiedzeń niektórych komisji.

We wtorek 15 stycznia komisje edukacji oraz samorządu terytorialnego rozpatrzą informację Ministra Edukacji Narodowej na temat "skutków obecnie wdrażanych zmian w systemie finansowania oświaty oraz planowanych zmian w zakresie finansowania zadań oświatowych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym sposobu naliczania i podziału subwencji oświatowej". Zapowiada się ciekawa dyskusja z udziałem posłów, kierownictwa resortu edukacji i zaproszonych przedstawicieli strony samorządowej.

Tego samego dnia posłowie z komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego przeprowadzą pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk dostępny tutaj). Projekt wprowadza przepisy wykonujące dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego: z 14 lipca 2015 r. i z 12 grudnia 2017 r. w sprawie niekonstytucyjności niektórych przepisów. W pierwszym przypadku chodzi o uzależnienie żądania byłego współwłaściciela wywłaszczonej nieruchomości lub jego spadkobierców od zgody pozostałych byłych współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców. W drugiej sprawie chodziło o wyłączenie prawa do żądania przez poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercę zwrotu nieruchomości nabytej przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego, gdy nieruchomość ta stała się zbędna na cel publiczny uzasadniający jej nabycie. Ponadto projekt wprowadza termin wygaśnięcia uprawnienia o zwrot wywłaszczonej nieruchomości.

Sob., 12 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża