Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Najbliższe, okrągłe pięćdziesiąte, posiedzenie Sejmu zaplanowano na bieżący tydzień. Posłowie obradować będą od środy do piątku. Kluczową sprawą będzie zaopiniowanie przez poszczególne komisje projektu ustawy budżetowej na 2018 r. Jednak nie zabraknie wątków samorządowych. Do porządku posiedzenia plenarnego wpisano pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (druk nr 1905, tutaj). Temat był przez nas w ostatnim czasie kilkakrotnie opisywany.

W kolejce do wpisania do porządku posiedzenia plenarnego czekają kilkanaście sprawozdań komisji, w tym o rozpatrzeniu projektów ustaw dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego.

  • Komisja edukacji i komisja samorządu terytorialnego przygotowały sprawozdanie z rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (druk nr 1837, tutaj).
  • Z pierwszym projektem pośrednio wiąże się z sprawozdanie komisji cyfryzacji oraz komisji edukacji o rządowym projekcie ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (druki nr 1851, tutaj);
  • Komisje administracji samorządu terytorialnego mają gotowe sprawozdanie z rozpatrzenia komisyjnego projektu zmian w ustawie o samorządzie gminnym. Obie komisje rekomendują Sejmowi przyjęcie rządowej wersji bez zmian. A jej istotą, którą już Państwu prezentowaliśmy, jest przejmowanie aktów prawa miejscowego przez gminę wchłaniającą terytorialnie inną gminę i generalnie przejmowanie praw i obowiązków likwidowanej gminy;
  • Posłowie z komisji finansów publicznych przygotowali sprawozdanie o rządowej nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Projekt rządowy wprowadza obowiązek corocznego sprawozdawania ministrowi finansów przez organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego, wybranych informacji o tych podatkach. Propozycję rządową można znaleźć tutaj, a sprawozdanie komisji tutaj.

Na towarzyszących posiedzeniach komisji posłowie będą się zajmowali głównie opiniowaniem projektu budzetu państwa na przyszły rok, w zakresie kompetencji poszczególnych komisji.

Źródło: sejm.gov.pl

Pt., 20 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża