Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Po wakacjach Sejm powrócił do normalnego rytmu spotkań co dwa tygodnie. Najbliższe posiedzenie wyznaczono na bieżący tydzień. Posłowie zbiorą się w dniach od 27 do 29 września. Z kolei senatorowie spotkają się dopiero w drugiej połowie października. Wśród zaplanowanych do poruszenia przez komisje sejmowe spraw nie ma zbyt wielu dotykających bezpośrednio funkcjonowania samorządu terytorialnego.

27 września

Posłowie z komisji infrastruktury oraz komisji samorządu terytorialnego przeprowadzą pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druk nr 1632, tutaj). Projekt jest bardzo krótki, a sprawa nie nowa, pisaliśmy o niej. Sprowadza się do precyzyjnego uregulowania pobierania przez gminy opłat za parkowanie samochodów. W regulacji doprecyzowano sformułowanie „w określone dni robocze”. Jest to odpowiedź na petycję, której autor zaproponował zmianę terminu „dni robocze” na „dni powszednie”.

28 września

Czwartek upłynie głównie pod znakiem spraw oświatowych. Sejmowa komisja edukacji zapozna się z informacją Najwyższej Izby Kontroli o kontroli bezpieczeństwa i higieny nauczania w szkołach publicznych. Do tej informacji swoje stanowisko wygłosi przedstawiciel Ministra Edukacji Narodowej. NIK przedstawi również w kontekście bezpieczeństwa wyniki kontroli z wykorzystywania w szkołach monitoringu wizyjnego. Kolejnym tematem będą zmiany w kształceniu zawodowym w bieżącym roku szkolnym, które MEN omówi na posiedzeniu komisji.

Sejmowy ciąg dalszy będzie miała sprawa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1 czerwca br., który stwierdził niezgodność z konstytucją rozporządzenia Rady Ministrów z 28 grudnia 2015 r. o utworzeniu gminy Szczawa i gminy Grabówka. Komisja samorządu terytorialnego ma przyjąć w czwartek swój dezyderat w tej sprawie.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Pt., 22 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża