Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy gabinety polityczne zostaną zlikwidowane?

Czy gabinety polityczne zostaną zlikwidowane? fotolia.pl
Do Sejmu wniesiono projekt ustawy zakładający usunięcie przepisów dotyczących gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym, przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miasta), starostach i marszałkach województwa oraz na szczeblu centralnym. 
 
Poprzez odpowiednie zmiany w ustawach o pracownikach samorządowych, o Radzie Ministrów oraz o pracownikach urzędów państwowych, istniejące gabinety polityczne stracą podstawę prawną swojego istnienia. Gabinety polityczne istniejące w dniu uchwalenia projektowanej regulacji ulegną rozwiązaniu z dniem wejścia w życie ustawy. 
 
Według szacunków projektodawców oszczędności dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego wynikające z projektowanych przepisów przekroczą 500 mln zł w skali roku. 
 
Oszczędności wygenerowane w wyniku niniejszego projektu ustawy mają przyczynić się do wywiązania się przez Rząd z jego obietnic wyborczych w zakresie obniżki podatków, czyli np.: 
  • zwiększenia kwoty wolnej PIT do 8 tys. zł, 
  • wprowadzenia stawki 15% CIT dla małych i średnich firm, 
  • obniżki stawek VAT do 22% i 7%. 
 
Projektowane zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych z budżetu państwa i redukcji biurokracji. 
 
Jak wskazuje się w uzasadnieniu projektu w powszechnym odbiorze gabinety polityczne stanowią zbędny element funkcjonowania, zarówno ministerstw, jak i samorządu terytorialnego. Kompetencje pracowników gabinetów politycznych są niedookreślone, a w praktyce bardzo często zdarza się, że w skład gabinetów wchodzą pracownicy młodzi nierzadko bez jakiegokolwiek doświadczenia na rynku pracy. Zatrudnianie kilkunastu tysięcy pracowników politycznych, arbitralnie dobieranych również z punktu widzenia ich przygotowania merytorycznego, nie znajduje żadnego uzasadnienia i z uwagi na brak realizacji konkretnych zadań przez gabinety w ramach ministerstw lub samorządów, w żaden sposób nie zaburzy ich funkcjonowania.
 
Źródło: www.sejm.gov.pl 
Pt., 12 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka