Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wojewoda wyceni szkody łowieckie i wypłaci odszkodowanie

Wojewoda wyceni szkody łowieckie i wypłaci odszkodowanie fotolia.pl

Do Sejmu wpłynął komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie. Przedmiotem zmian jest wprowadzenie nowego sposobu szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań, ze szczególnym udziałem wojewodów reprezentujących Skarb Państwa.

Jak przekonują posłowie z  Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP, nowelizacja jest odpowiedzią na postulaty środowisk rolniczych dotyczące szkód łowieckich. Przypominamy, że problem rekompensaty szkód łowieckich nie jest problemem nowym.

O różnych pomysłach posłów i rządu oraz pracach sejmu poprzedniej kadencji nad projektami mającymi rozwiązać przedmiotową kwestię pisaliśmy w DWW m.in. tutaj: Artykuł 1, Artykuł 2, Artykuł 3.

Złoty środek

W ocenie projektodawców, zaprezentowany projekt ma wyeliminować negatywne zjawisko ponoszenia przez rolników strat gospodarczych, a równocześnie w pełni uszanować prawa kół łowieckich, ze szczególnym podkreśleniem roli jaką pełnią w naszym kraju jako strażnicy przyrody. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu, należy podjąć działania zmierzające do większego zaangażowania Skarbu Państwa i jego przedstawicieli w procesie gospodarki łowieckiej w Polsce.

Zakres zmian

Nowelizacja wprowadza rozwiązania, które mają wzmocnić pozycję rolników w procesie szacowania szkód. Do najważniejszych zmian należą:

  • podmiotem zobowiązanym do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania wojewoda właściwy ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód,
  • podmiotem do którego składa się wniosek o dokonanie oględzin i oszacowanie szkód, a także ustalenie wysokości odszkodowania jest wójt, burmistrz i prezydent; wniosek jest przekazywany właściwemu wojewodzie,
  • podmiotem właściwym do dokonania oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania jest wojewoda właściwy ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód, po pisemnym powiadomieniu przez właściciela lub posiadacza gruntów rolnych wójta, burmistrza i prezydenta właściwego ze względu na miejsce wyrządzenia szkód,
  • powołanie Funduszu Odszkodowawczego finansowanego z rocznych składek, ustalanych przez wojewodę i wnoszonych przez zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich w okresie uiszczania czynszu dzierżawnego za obwody łowieckie, a także z darowizn i zapisów oraz dotacji z budżetu państwa, dysponentem Funduszu Odszkodowawczego będzie wojewoda.

Projekt nowelizacji jest projektem złożonym przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju wsi. Można się zatem spodziewać, że będzie procedowany na najbliższych posiedzeniach Sejmu RP. O wszelkich zmianach dot. projektu będziemy informować na bieżąco.

Czw., 21 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka