Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

Bieżący tydzień będzie obfitował w posiedzenia sejmowych komisji, poświęconych m.in. sprawom samorządowym. Na tapecie będzie m.in. wykonanie budżetów JST za pierwsze półrocze br., nowelizacja systemu gospodarki odpadami, wspieranie rodziny i piecza zastępcza, nowelizacja prawa budowlanego.
 
7 października, wtorek
 
Ciąg dalszy znajdzie we wtorek procedowanie prezydenckiego projektu tzw. ustawy krajobrazowej (druk 1525) podkomisje nadzwyczajną.
 
8 października, środa
 
Sejmowa podkomisja stała do spraw rynku pracy kontynuować będzie prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2242). 
 
Odpady
 
Nowelizacji systemu gospodarki odpadami ciąg dalszy. O ostatnich zmianach, przyjętych przez sejmowe komisje: środowiska i samorządy terytorialnego, pisaliśmy tutaj http://wartowiedziec.org/index.php/start/aktualnosci/22784-nowoci-w-gospodarce-odpadami-fina-coraz-bliej. Jednak to nie jedyne zmiany planowane w systemie. Senat przyjął także swoje propozycje. W środę przyjrzą się im obie wspomniane komisje sejmowe. Odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2769). Projekt regulacji odnosi się m.in. do wojewódzkich planów gospodarki odpadami: zaplanowania instalacji do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, przewymiarowania mocy przerobowych instalacji oraz hierarchii postępowania z odpadami. Projekt przewiduje obowiązek sporządzania przez zarządy województw planów inwestycyjnych gospodarki odpadami komunalnymi jako uzupełnienie wojewódzkich planów. Autorzy powołują się przy tym na zapisy Umowy Partnerstwa 2014-2020 i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Resztą przepisów reguluje głównie funkcjonowanie regionalnych instalacji przetwarzania odpadów.
 
Jednocześnie wieczorem na podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami przedstawione zostaną opinie prawne (prof. dr hab. Andrzeja Jakubeckiego i dr Przemysława Bryłowskiego) w sprawie zgodności przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczących obowiązku organizowania przetargów przez gminy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych uchylającą dyrektywę 2004/18/WE; oraz o dopuszczalności realizacji przez zakłady budżetowe gmin, z pominięciem procedur przetargowych, zadań gmin dotyczących odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
 
Referendum lokalne
 
Kwestia referendum lokalnego stała się ostatnio bardzo modna Komisja sejmowa ds. samorządu terytorialnego przeprowadzi pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o referendum lokalnym (druk nr 2751). W uzasadnieniu czytamy, że w związku z pojawiającymi się opiniami, iż tworzenie odrębnych obwodów głosowania w przypadku referendum lokalnego nie jest ustawowo nakazane, posłowie uważają, że należy wprowadzić do tekstu ustawy taki obowiązek. Ma to umożliwić tworzenie warunków organizacyjnych, ułatwiających części osób uprawnionych do głosowania udział w referendum. „Nakaz ten nie powinien wynikać z interpretacji Konstytucji RP i ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy. Kwestia ta powinna być uregulowana w sposób niebudzący wątpliwości w ustawie o referendum lokalnym.".
 
Wykonanie budżetów JST za półrocze 2014
 
Ciekawie zapowiada się posiedzenie podkomisji stałej ds. finansów samorządowych. Przedstawiciele resortu finansów przedstawią sprawozdanie z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego za dwa kwartały 2014 r.
 
9 października, czwartek
 
Sejmowa komisja zdrowia rozpatrzy uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2765), uchwalonej przez Sejm 29 sierpnia. Poprawki senatorów dotyczą głównie wprowadzenie przepisów unijnych odnoszących się do praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.
 
Nowe prawo budowlane
 
Rząd przesłał do Sejmu 26 sierpnia projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2710). Po pierwszym czytaniu na posiedzeniu plenarnym, projekt został skierowany do komisji infrastruktury. W czwartek posłowie wyłonią podkomisję, która zajmie się pracą nad nim. Jak czytamy w uzasadnieniu, celem nowelizacji Prawa budowlanego jest uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej przez zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, oraz ograniczenie katalogu obiektów budowlanych, które wymagać będą wydania pozwolenia na użytkowanie. Projekt wprowadza także zniesienie obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej. Weryfikacja spełnienia przez budynek warunków podłączenia do mediów będzie dokonywana na etapie oddawania inwestycji do użytkowania. Projekt przewiduje również zniesienie obowiązku zgłoszenia zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Przewiduje się także ograniczenie zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Regulacja nakłada na właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej obowiązek sprawdzenia pod względem formalnym złożonych wniosków o pozwolenie na budowę w wyznaczonym terminie.
 
Sześciolatki w szkołach – informacja MEN i NIK
 
Resort edukacji przedstawi komisjom: edukacji oraz samorządu informację o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich (druk nr 2737). Posłowie zapoznają się także z informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli przygotowania szkół do objęcia dzieci sześcioletnich obowiązkiem szkolnym. Z kolei wdrażaniem w roku 2013 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (druk nr 2713) zajmie się komisja polityki społecznej.
 
Źródło: sejm.gov.pl
Sob., 4 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża