Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z zespołu edukacji KWRiST

Z zespołu edukacji KWRiST fotolia.pl

Ostatnie posiedzenie zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego nie miało zwykłego przebiegu. Przedstawiciele korporacji samorządowych, oburzeni sposobem procedowania nowelizacji Karty Nauczyciela, lekceważeniem samorządów, nieoszacowaniem kosztów nowelizacji i wyraźnej zapowiedzi przerzucenia skutków finansowych na budżety JST - nie pojawili się na posiedzeniu. W ich imieniu współprzewodnicząca zespołu, burmistrz Strumienia Anna Grygierek, przedstawiła stanowisko strony samorządowej.

Apel strony samorządowej

Stanowisko przedstawione stronie rządowej nawiązywało do pisma obecnego współprzewodniczego całej strony samorządowej, prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, skierowanego do ministra Dariusza Piontkowskiego. Przedstawiając w piśmie kontekst, tj. kontrowersyjną nowelizację Karty Nauczyciela, prezydent Żuk zaproponował, by przenieść posiedzenie zespołu ds. edukacji KWRiST na dzień 25 czerwca. Ale pod warunkiem przekazania do tego terminu przez resort edukacji szczegółowych wyliczeń skutków finansowych nowelizacji Karty Nauczyciela raz informacji o zabezpieczeniu w budżecie państwa na rok bieżący nakładów ten cel.

Minister odpowiada

Na apel korporacji samorządowych odpowiedziała najpierw wiceminister Marzena Machałek, a następnie minister Dariusz Piontkowski. Oboje napisali w podobnym tonie. Po pierwsze, proces legislacyjny dotyczący nowelizacji Karty Nauczyciela jeszcze się nie zakończył. Po drugie, ministrowie nie widzą możliwości przedstawienia do 25 czerwca oczekiwanych przez stronę samorządową informacji. A poza tym, jak podkreślił minister Piontkowski, dyskusja na temat finansowych skutków rozwiązań będzie też prowadzona na etapie prac nad projektami aktów wykonawczych, które będą zmieniane w wyniku wejścia w życie przepisów przedmiotowej ustawy. Jednym z aktów wykonawczych będzie zmiana rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części
oświatowej subwencji ogólnej.

Minister Piontkowski dodał w swoim piśmie, że podczas obrad tzw. okrągłego stołu edukacyjnego 17 czerwca br. premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że w związku z podwyżką pensji nauczycieli o 9,6% od 1 września 2019 r., zostaną przeznaczone dodatkowe środki z budżetu państwa. Jak czytamy w piśmie ministra, "Potwierdzają to również informacje zawarte w uzasadnieniu do ww. ustawy, że skutki finansowe zmian wprowadzone ustawą zostaną uwzględnione m. in. w subwencji oświatowej. Pan Premier zwrócił uwagę również na korzystną sytuację finansową samorządów. Samorządy zyskały w ostatnich latach m.in. ze względu na uszczelnienie systemu podatkowego, 22 mld zł. Środki te powinny zostać wykorzystane dla dobra wspólnego, w tym również na cele edukacyjne. Jednocześnie pragnę podkreślić, że resort edukacji wyraża gotowość do rozmów i dyskusji z samorządami w celu wypracowania zmian usprawniających polski system oświaty, w tym również zmian z zakresu systemu finansowania oświaty."

Czw., 20 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża