Nowelizacja Karty Nauczyciela, modyfikacje w powoływaniu zespołów nauczycielskich do przeprowadzenia egzaminów, zmiany w ramowych planach nauczania, korekty w kryteriach podziału rezerwy subwencji oświatowej. To kluczowe punty porządku posiedzenia zespołu ds. edukacji oraz kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 19 marca.
O negatywnej opinii strony samorządowej w sprawie zmian zaproponowanych przez resort edukacji w Karcie Nauczyciela piszemy w osobnym artykule. O korekcie kryteriów podziału rezerwy subwencyjnej również traktuje osobny tekst w dziale Edukacja. Strona samorządowa opiniowała je pozytywnie, a nawet udało się wprowadzić pewne modyfikacje. Podobnie pozytywna opinia zapadła w przypadku zmian warunków ogłaszania konkursu na dyrektora samorządowej instytucji kultury.
Zaproponowane przez MEN korekty w rozporządzeniach o warunkach i sposobie przeprowadzania egzaminu ośmioklasisty, gimnazjalnego i maturalnego polegają na tym, by w sytuacji, gdy nie ma możliwości powołania do zespołu egzaminacyjnego lub nadzorującego nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin, mogli być powoływani nauczyciele spoza szkoły. Samorządowcom nasuwały się wątpliwości do możliwości zastosowania przewidzianych rozwiązań. Np. kto ma zapłacić nauczycielom spoza szkoły za ich udział w komisji egzaminacyjnej czy nadzorowaniu egzaminów w innej szkole, prowadzonej przez inny organ. Mim to strona samorządowa opiniowała przedstawione rozwiązania pozytywnie wierząc, że są przygotowane na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej jedynie o potencjalnym charakterze.